Kazanie dla dzieci: Gorące serce Jezusa

facebook twitter

14-03-2020

Pomoce homiletyczne: mapa Palestyny, serce zrobione z lodu a w środku srebrne serce, portret króla Polski

Drogie dzieci!

Czy ktoś z was choć trochę zna historię Polski? Kto może wymienić  jakiegoś króla Polski? Tak. Na przykład Zygmunt III Waza. Powiem Wam w wielkim skrócie, że historia Polski była bardzo burzliwa. Polska w pewnym okresie była w tak złym położeniu, że musiała stoczyć wiele bitew. Prowadziła wiele wojen w celu ochrony swojego państwa. Posiadała często różnych wrogów i wiele państw nie chciało z Polską rozmawiać. A wiadomo, że wojny i przemoc niczego nie rozwiążą a jedynie powodują większą agresję. Za czasów, gdy żył Pan Jezus też dochodziło do kłótni między państwami czy różnymi regionami.

W dzisiejszej Ewangelii słyszeliśmy, że Jezus spotkał się przy studni z kobietą, która pochodziła z Samarii.  Zobaczcie gdzie była Samaria. ( kapłan pokazuje na mapie region). Za czasów Jezusa Żydzi i Samarytanie nie rozmawiali ze sobą. Nie przebywali w tym samym miejscu. Określając to jednym i delikatnym słowem - nie przepadali za sobą. A czytając słowa dzisiejszej Ewangelii możemy usłyszeć, że Jezus, który był z pochodzenia Żydem zatrzymał się i rozmawiał z Samarytanką. Wśród ludu nastąpiło bardzo wielkie zdziwienie. Jezus nie tylko łamie zasady milczenia. On również przełamuje lody poprzez podjętą próbę rozmowy.

Drogie dzieci. Zobaczcie co wam dzisiaj przyniosłem. Serce zrobione z lodu. Przyjrzyjcie się dobrze temu sercu.  Zobaczcie co widać przez ten lód. Jest tam drugie serce - srebrne. Co by było gdybym to serce położył na grzejniku lub przypalał ogniem. Otóż, roztopiło by się. Zostało by tylko to srebrne.  Pan Jezus rozmawiając z Samarytanką chciał przełamać tzw. lody. Ocieplić panujące dotąd relacje. Chciał wejść w dialog i zmienić jej nastawienie do innych. Pan Jezus dał nam przykład, aby spróbować wejść w rozmowę i przełamać zimne serca z tymi kogo nie lubimy i nie chcemy z nimi rozmawiać, tylko dlatego, że ktoś nas do nich źle nastawił.  Wiedział, że Żydzi nie lubią i nie rozmawiają  z Samarytanami, a mimo to wszedł w ciepłą i życzliwą konserwację. Uczmy się od Pana Jezusa wyciągać pierwsi dłoń do rozmowy i pogodzenia się z innymi. Niech nasze serca nie będą tymi z lodu. Niech nasze serca będą zawsze ciepłe i przyjacielskie dla innych ludzi. Amen

Podobne artykuły