Kazanie dla dzieci - Najważniejsze pytanie w życiu

facebook twitter

23-08-2020

Pomoce homiletyczne: zrobiony z papieru znak zapytania, obraz św. Piotra z kluczami w ręce, klucz.

Kiedy dzieci dorastają są bardzo ciekawe świata. Zadają mnóstwo różnych  pytań np. dlaczego słońce jest żółte?, dlaczego ptaki ładnie śpiewają? albo dlaczego liście spadają z drzewa. Dzieci są ciekawe świata, natomiast dorośli też są ciekawi, ale ich ciekawość dotyczy czegoś  innego. Chcą na przykład wiedzieć co drugi człowiek myśli o nich.  Gdy piszemy pytanie w zeszycie to na końcu zdania jest taki znak interpunkcyjny (ksiądz pokazuje znak zapytania). Jest to znak zapytania. Taki symbol znajdziemy dziś w dzisiejszej Ewangelii. Zobaczcie dzieci (kapłan pokazuje lekcjonarz z dzisiejszą Ewangelią). Jezus zadał pytanie swoim apostołom za kogo ludzie Go uważają. Jezus był bardzo ciekawy, co ludzie o nim sądzą i kim jest  według nich.  Były różne odpowiedzi, że jest prorokiem, mesjaszem. Co kraina to inna była odpowiedź. Pan Jezus zadał kolejne pytanie bezpośrednio apostołom, za kogo oni Go uważają. Św. Piotr jako pierwszy wyznał, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Boga żywego.    

Pan Jezus był bardzo zadowolony z tej odpowiedzi i w nagrodę otrzymał klucze do królestwa niebieskiego (kapłan pokazuje portret św. Piotra) Zobaczcie co trzyma w ręku św. Piotr. Złote klucze. Przyniosłem podobne klucze, aby wam pokazać.  Klucze służą do otwierania drzwi lub zamków. Pan Jezus przekazał św. Piotrowi klucze do królestwa niebieskiego. Co to oznacza? Po wniebowstąpieniu Pana Jezusa, św. Piotr był niejako szefem Kościoła. To co on postanowił miało być spełnione. Dlatego klucz jest symbolem władzy św. Piotra. Dzisiaj taką władze ma następca św. Piotra czyli papież Franciszek. My jako dzieci Kościoła mamy spełniać to, o co prosi nas Pan Jezus.

Dzisiejsze pytanie skierowane do apostołów jest również skierowane do nas. Za kogo my uważamy Pana Jezusa. Na zadanie domowe zadajcie to sobie pytanie i powiedźcie swoim rodzicom. Amen.        

Podobne artykuły