Kazanie dla dzieci - Wzrok zwrócony na Jezusa

facebook twitter

08-08-2020

Pomoce homiletyczne: koło ratunkowe, okulary zwykłe i okulary korekcyjne.

Witam Was  drogie dzieci. Są jeszcze wakacje. Co robicie, gdy jest bardzo wysoka temperatura? Niektórzy z Was pewnie się opalają na plaży, inni może chodzą na basen, albo wyjeżdżają nad morze lub jezioro, aby się ochłodzić. Nad wodą musimy być ostrożni, ponieważ woda jest bardzo zdradliwa, więc powinnyśmy  zachować czujność,  aby nie doszło do tragedii. Nad strzeżonym kąpieliskiem powinien znajdować się ratownik, który będzie czuwał nad naszym bezpieczeństwem. Każdy ratownik powinien mieć przy sobie koło ratunkowe (kapłan pokazuje koło ratunkowe). Służy ono do pomocy osobie, która się topi. 

W dzisiejszej Ewangelii, Jezus wraz z uczniami znajduje się nad jeziorem Genezaret. Apostołowie chcą przepłynąć na drugą stronę brzegu.  Nagle widzą, że po jeziorze idzie do nich sam Jezus. Są bardzo zdziwieni, że Jezus chodzi po jeziorze. Jezus w ten sposób pokazuje, że nie ma dla Niego rzeczy niemożliwych. Piotr prosi swojego Mistrza, aby i on mógł chodzić po wodzie. Jezus  zgadza się. Piotr czyni kilka kroków i idzie po wodzie, a swój wzrok ma skierowany na Jezusa. Po chwili jednak potrzebuje pomocy Jezusa. Zastanówmy się, dlaczego św. Piotr zaczął tonąć?  Zobaczcie jak św. Piotr spoglądał na Jezusa to chodził bez problemu po wodzie. Natomiast, gdy chociaż na chwilę wzrok był zwrócony w jezioro to zaczynał tonąć. Przyniosłem dzisiaj dwie pary okularów. Przez pierwsze okulary widzimy wszystko wyraźnie i dobrze. Są to okulary, które mógł nosić św. Piotr, gdy zaczynał chodzić po wodzie i w nich dobrze widział Jezusa.  Natomiast przez te drugie okulary nic nie można zobaczyć (kapłan zmienia okulary). Obraz jest niewyraźny i słabo przez nie widzimy. W tych okularach nie dostrzeżemy Jezusa. Takie okulary pewnie ubrał św. Piotr, gdy zaczynał patrzeć w jezioro. 

Drogie dzieci przez to wydarzenie Jezus chce nam powiedzieć, że nic nam nie grozi, jeśli będziemy cały czas spoglądać na Jezusa i mu ufać.  Ale jeśli zdarzy nam się ,,tonąć” i będziemy mieć jakieś problemy, to zawsze możemy liczyć na koło ratunkowe, czyli na pomoc  Pana Jezusa. Jeśli człowiek będzie ufał Bogu, to w życiu może dokonać wielkich dzieł. Bez zaufania nie będzie rozwijała się nasza wiara. Starajmy się zatem zawsze nosić te odpowiednie okulary, w których widzimy wyraźnie Jezusa. Amen.

Podobne artykuły