U podnóża Andów

facebook twitter

09-09-2023

Pierwsi misjonarze michaliccy na ziemi argentyńskiej (1986). Nieboszczka Pasek - pozostałość wierzeń pogańskich. Kościół na ziemi argentyńskiej w liczbach. Krótka obecność michalitów na ziemi „Męczenników z La Rioja”.

Pierwsi michalici w La Rioja

Objęcie misji, jak ksiądz Kazimierz Rachwał zapowiadał w liście z końca 1986 roku, zostało zaplanowane na 20 listopada. Michalici objęli wikariat liczący 8 tys. wiernych i cztery stacje misyjne. Do księdza Kazimierza, w 1987 roku dołączył przybyły z Włoch na „misję nadziei” ksiądz Kazimierz Lorencowicz, do którego zwracano się per Paweł z racji takiego samego imienia jakie miał ksiądz Rachwał.

Do pierwszego michality, który tam udał się do pracy apostolskiej, przełożony generalny ksiądz Jan Chrapek tak donosił: „Dziękuję za listy wraz z informacjami na temat twojej pracy i trudności. /.../ ...kładziesz podwaliny pod przyszłość michalicką w Argentynie. Jestem głęboko przekonany, że swą pracą i poświęceniem zasiewasz głęboko ziarno naszego charyzmatu w tamtejszą ziemię”.

 

Ziemia argentyńska i wierzenia

Przed przybyciem Europejczyków tereny dzisiejszej Argentyny zamieszkiwały plemiona tubylcze ze swoimi wierzeniami i obrzędami. Istnieją znane praktyki wierzeń legendarno-pogańskich np. kult Nieboszczki Pasek. Widocznym znakiem tego fenomenu jest kapliczka w miejscu jej rzekomej śmierci i gromadzenie stosów butelek z wodą przy traktach komunikacyjnych. Praktyka ta jest „połączoną z zabobonami błędną formą pobożności ludowej” jak o tym fenomenie wypowiedział się episkopat argentyński.

Obecnie wyznanie rzymsko-katolickie jest najbardziej znaczącą i liczną wspólnotą religijną, chociaż zaznacza się działalność grup o charakterze ewangelickim. Dziś, Argentyna liczy 41 mln. mieszkańców. Graniczy z Chile, Boliwią, Paragwajem, Brazylią i Urugwajem. Co do wielkości jest drugim państwem na kontynencie i ósmym na świecie. Aby z północy kraju dotrzeć na jego południe trzeba przebyć około 4279 km. W najszerszym miejscu odległość wynosi 1400 km.

 

Kilka danych o Kościele

Dane z roku 2020 wskazują, że w Argentynie jest 5396 kapłanów;  519 diakonów stałych;  2019 zakonnic. Polskich misjonarzy i misjonarek jest 110 według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z dnia 01 października 2021r.

Argentyna szczyci się z dania światu pierwszego Papieża latynoamerykańskiego, który przyjął imię Franciszek. Wierni oddają cześć czterem świętym i piętnastu błogosławionym. Wśród tych ostatnich są Męczennicy Riojańscy beatyfikowani w 2019 roku. Nadto istnieje wykaz Służebnic i Sług Bożych oraz długa lista próśb o rozpoczęcie procesów kanonizacyjnych wielu kandydatów na ołtarze.

 

Odwołanie decyzji

Wracając do „misji nadziei” trzeba stwierdzić, że obecność michalitów w La Rioja trwała krótko. W styczniu 1988 roku została zakończona. Decyzja, jak i jej umotywowanie, zostały przedstawione w piśmie Zgromadzenia do biskupa Witte. 

Nota przełożonego generalnego, który oficjalnie zamykał misję nie zakończyła wysiłków biskupa by michalici pozostali w La Rioja. Biskup Witte nie poddał się i napisał wzruszający list do przełożonego generalnego. W nim pisze, że „Obecny list jest błagającym ponowieniem mojej wcześniejszej prośby, by unieważnić anulowanie kontraktu, to znaczy, żeby księża Kazimierz i Paweł mogli pozostać, według wspólnych ustaleń w tej potrzebującej diecezji La Rioja. Rada kapłańska nalega bym usilnie prosił o pozostanie obydwu i o odnowienie zaplanowanej obecności Zgromadzenia. /.../ Wszyscy jesteśmy przekonani, że ich odejście znaczyłoby stratę dla nas. Niech w La Rioja pozostaną księża Kazimierz i Paweł”.

Ta krótka obecność michalitów, po ludzku sądząc, pozostawiła znikome ślady świadczące o tym, że istnieli oni i działali na ziemi „Męczenników Riojańskich” pod Krzyżem Południa.  

Podobne artykuły