Nadzieja nawrócenia ludzkości - 27 listopada

(Łk 21, 29-33) Jezus opowiedział swoim uczniom przypowieść: "Patrzcie na drzewo figowe i na inne drzewa. Gdy widzicie, że wypuszczają pączki, sami poznajecie, że już blisko jest lato. Tak i wy, gdy ujrzycie, że to się dzieje, wiedzcie, iż blisko jest królestwo Boże. Zaprawdę powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się wszystko stanie. Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą".

Dopełnieniem wczorajszej katechezy o powtórnym przyjściu Pana jest dzisiejsza przypowieść o drzewie figowym i innych drzewach.

1. Symbolika drzew.

Drzewa w kulturze judaistycznej miały często wymiar symboliczny. Tak na przykład drzewo figowe symbolizowało naród Izraelski, a szczególnie synagogę żydowską.

Wcześniej (w 13 rozdziale) Jezus powiedział uczniom przypowieść o „nieurodzajnym drzewie figowym”(Łk 13,6-9), które przez trzy lata nie wydawało owocu.

Jest to nawiązanie do odrzucenie Jezusa przez synagogę, która straciła już moc uzdrawiania i władzę wypędzania złych duchów, czyli stała się martwą.

Dzisiejsze słowa Jezusa o „drzewie figowym”, są pełne nadziei.

"Patrzcie na drzewo figowe i na inne drzewa. Gdy widzicie, że wypuszczają pączki, sami poznajecie, że już blisko jest lato. Tak i wy, gdy ujrzycie, że to się dzieje, wiedzcie, iż blisko jest królestwo Boże.

W powyższych słowach Pana Jezusa można by się dopatrzeć proroctwa, dotyczącego nawrócenia synagogi i całego narodu Izraelskiego, tuż przed przyjściem powtórnym Jezusa.

Powiemy: Co daj Boże!

Jezus mówi również o „innych drzewach”, które na nowo wypuszczą pąki.

Słowa te mogą dotyczyć innych religii, które w Jezusie Chrystusie uznają Syna Bożego.

 

2. Drzewo chrześcijańskiej Europy.

 Z wielkim zatroskaniem patrzymy na to „Drzewo” chrześcijańskie w Europie i na całym świecie, aby się nie stało podobnie, jak z nieurodzajnym drzewem judaizmu, za czasów Jezusa.

Nawiązując do przypowieści o „nieurodzajnym drzewie figowym” i do słów Jezusa:

"Panie, jeszcze na ten rok je pozostaw; ja okopię je i obłożę nawozem; może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz je wyciąć"». (Łk 13, 8-9)

Czyż właśnie to „Drzewo chrześcijańskiej Europy” nie wymaga:

- „okopania”, czyli pogłębienia duchowego, aby wyjść z płycizny materializmu i liberalizmu,

- obłożenia nawozem postu, modlitwy i pokuty, aby ponownie wydało owoc żywotnego chrześcijaństwa.

Papież Franciszek, na początku swego pontyfikatu, w swoim wystąpieniu w Parlamencie Europejskim powiedział o Europie:

„Z wielu stron odnosi się ogólne wrażenie zmęczenia i starzenia się Europy–babci, już bezpłodnej i nietętniącej życiem.”

 Wyraził on opinię, że wielkie ideały, które inspirowały Europę, "straciły siłę przyciągania na rzecz biurokratycznych mechanizmów technicznych swoich instytucji”.

Z niepokojem zwrócił również uwagę na egoistyczne style życia i obojętność wobec otaczającego świata, zwłaszcza najuboższych, oraz "agresywny konsumpcjonizm".

 

3. O naszym pokoleniu.  

Dalej w dzisiejszej Ewangelii słyszymy słowa Pana Jezusa:

„Zaprawdę powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się wszystko stanie.”

Często powyższe słowa Jezusa wzbudzają w nas kontrowersje.

Minęły bowiem setki pokoleń , a Jezus jeszcze nie przyszedł.

Otóż niektórzy egzegeci sądzą, że słowa powyższe Jezusa odnosiły się tylko do zburzenia Jerozolimy, co się wypełniło  w 70 roku za cesarza Wespazjana.

Inni natomiast odnoszą stwierdzenie Zbawiciela:  „to pokolenie”  w ogóle do Izraela na całej przestrzeni dziejów.

Można jednak pojmować te słowa przez analogię. Jak spełniły się słowa Jezusa na pokoleniu izraelskim, żyjącym za Jego czasu życia ziemskiego, tak też spełnią się wobec całego świata w momencie Jego powtórnego przyjścia.

I czyż się nie spełniają?

Potwierdza te słowa Jezusa, z dzisiejszej Ewangelii, przesłanie Matki Bożej wypowiedziane w Mediolanie do ks. Gobbiego w 1992 roku:

 „Wznieście wasze oczy ponad świat, w którym żyjecie: ponad świat zepsuty i zimny z powodu egoizmu, nienawiści, grzechu i ogromu bezbożności.

Wznieście wasze oczy ponad ludzkość zawładniętą przez Ducha Zła. Zbudowała ona cywilizację bez Boga i upada na twarz, w adoracji przed fałszywymi bożkami pieniądza i przyjemności, pychy i wyniosłości, przemocy i nieczystości.

Wznieście wasze oczy ponad epokę, w której właśnie żyjecie: epokę bolesnego oczyszczenia i wielkiego ucisku. Wasze czasy są złe, ponieważ złe stały się ludzkie serca: zamknięte, zimne, twarde i ogarnięte wielką oschłością.” (St. Gobbi, Do kapłanów…Podnieście oczy ku Niebu, nr.480).

Po tych powyższych słowach Matki Bożej można tylko zacytować słowa Jezusa:

„Tak i wy, gdy ujrzycie, że to się dzieje, wiedzcie, iż blisko jest królestwo Boże”.

 

4. „Co powinniście robić?” - mówi dalej Matka Boża:

„Podnieście oczy ku Niebu, gdyż wasze wyzwolenie jest bliskie.

Z Nieba zstąpi nowa epoka światłości i świętości.

Z Nieba przyjdzie ostateczna  klęska szatana i całej jego potężnej armii zła.

Z Nieba zstąpi do was Chrystus, w blasku swojej chwały, na białym koniu Swej Boskiej mocy.”

(St. Gobbi, Do kapłanów…Podnieście oczy ku Niebu, nr.480).

 

5. Ale czy my w to wierzymy?

„Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą".

Drodzy słuchacze słowa Bożego, powyższe słowa Jezusa, mamy odbierać jednoznacznie.

Tylko słowa Jezusa wobec wszystkich słów jakie wypowiadają ludzie, filozofowie i założyciele różnych religii są: realne, rzeczywiste i skuteczne oraz wykluczają jakiekolwiek złudzenie.

Tych słów płynących z Ewangelii trzeba więc się trzymać, a zadaniem Kościoła jest ich strzec i pod żadnym pozorem i naciskiem tego świata nie zmieniać!!! Amen!

Modlitwa: Panie Jezu, proszę Cię daj mi trzeźwe myślenie, abym trzeźwo oceniał wydarzenia na świecie i odczytywał je w świetle Ewangelii, wierząc, że Twoje słowa nie przemijają, ale się wypełniają w czasach naznaczanych przez Boga. Amen!

Inne artykuły autora

Spotkanie ze Zmartwychwstałym

Kerygmat apostolski

Od Emaus do Jerozolimy