Odkryj wartość kierownictwa duchowego

Święty Antoni Pustelnik, kiedy mieszkał na odludziu, popadł raz w zniechęcenie i wielką ciemność wewnętrzną. I powiedział do Boga: „Panie, chcę się zbawić, ale mi myśli nie pozwalają: co mam robić w tym utrapieniu? Jak się zbawić?”. I chwilę potem, wyszedłszy na zewnątrz, zobaczył Antoni kogoś podobnego do siebie, kto siedział i pracował, potem wstawał od pracy i modlił się, a potem znowu siadał i plótł linę, i znów wstawał do modlitwy. A był to anioł Pański, wysłany po to, by go pouczyć i umocnić. I usłyszał Antoni głos anioła: „Tak rób, a będziesz zbawiony”. Gdy to usłyszał, odczuł wielką radość i ufność; a robiąc tak, osiągnął zbawienie.

Książkę kupisz tutaj:

https://kjb24.pl/product/poradnik-duchowy-ks-mateusz-szerszen-csma/
 

Ten apoftegmat jest wstępem do książki, która od dłuższego czasu mieszkała w mojej głowie. Inspiracją do jej napisania była mądrość moich kierowników duchowych, którzy przez lata, niczym krople wody, drążyli w mojej duszy jak w twardej skale. Ich trud nie poszedł na marne. Dzisiaj, kiedy sam duchowo towarzyszę innym, czerpię z doświadczenia, które im zawdzięczam. Korzystanie z kierownictwa duchowego uważam za najistotniejszy element kształtujący moje życie duchowe.

W Polsce temat kierownictwa duchowego poruszany jest głównie z punktu widzenia naukowego, psychologicznego i teologicznego. W miarę możliwości korzystałem z różnych dostępnych publikacji. Pozostawał we mnie jednak pewien niedosyt. Wszystkie te treści jawiły mi się jako suche i przeintelektualizowane. Brakowało mi w nich odniesień do problemów życiowych, które stoją przed praktykującym kierownikiem duchowym. Postanowiłem, że napiszę książkę, która będzie dotykać najpowszechniejszych problemów i tematów poruszanych na rozmowach duchowych.

 

Inne artykuły autora

Koronka "Jezu, Ty się tym zajmij"

Litania do Ojca Dolindo Ruotolo