Pielgrzymka na rolkach

Pierwsza Pielgrzymka na Rolkach ruszyła w 2003 r. Pomysł narodził się rok wcześniej.
 

Jesienny wieczór 2002 r. Godzina 21:00. Plac przy kościele na ulicy Markiewicza w Warszawie. Kilka osób zakłada rolki. Jazda nie wychodzi im najlepiej. Niektórzy z rolkami są obyci, ale inni chcą się dopiero nauczyć na nich poruszać – plastikowe z pobliskiego Carrefoura nie są niezwykłym widokiem. Trasa wzdłuż Wrocławskiej, Powstańców Śląskich, Radiowej i po osiedlowych chodnikach, łącznie około 10 km. I tak prawie codziennie.

Przełom lipca i sierpnia następnego roku. Przychodzą pozytywne odpowiedzi z kolejnych komend policji. Wydaje się, że pierwsza Pielgrzymka na Rolkach będzie mogła ruszyć 22 sierpnia 2003. Rusza! Na szczęście uczestnicy już całkiem przyzwoicie radzą sobie z rolkami.

Pierwszego dnia okazuje się, że godzinowy plan trasy nijak ma się do rzeczywistości. Na miejsca postojów grupka dociera pół albo nawet półtorej godziny przed czasem. Wiele spraw wychodzi w praniu. Czwartego dnia na nocleg przyjeżdża bardzo wczesnym popołudniem. Pod Jasną Góra pielgrzymi hamują dopiero przed południem 26 sierpnia, o jeden dzień za późno. Jeden jedyny raz. W następnym roku do Częstochowy rolkarze wjeżdżają już 25 sierpnia – razem z pielgrzymkami pieszymi.

W ciągu następnych lat zmieniło się jedno miejsce noclegowe, poza tym plan trasy został prawie nietknięty. Wzrosła też liczba uczestników. W 2002 r. było 5 rolkarzy i 4 osoby z obsługi (kierowcy i porządkowi). Od 2008 r. na rolkach pielgrzymuje już 50-60 osób, a od 2011 – nawet 80. Obecnie grupa liczy 100 osób. 

17 Pielgrzymka na rolkach

Pielgrzymka na rolkach