Michalici

50 lat Domowego Kościoła!

12-11-2023

facebook twitter
W tym roku Domowy Kościół, czyli gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, świętuje jubileusz 50-lecia.

W tym roku Domowy Kościół, czyli gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, świętuje jubileusz 50-lecia. Centralne uroczystości odbyły się 9 września 2023 r. na Jasnej Górze podczas Międzynarodowego Zjazdu Domowego Kościoła. Domowy Kościół to świecki ruch, który zrzesza małżeństwa sakramentalne, i to właśnie w rodzinie jest najważniejsza formacja.

Kard. Karol Wojtyła 11 czerwca 1973 r. w czasie Centralnej Oazy Matki w Krościenku nad Dunajcem oddał wspólnotę Ruchu Światło-Życie Niepokalanej Matce Kościoła. Założyciel Ruchu, ks. Franciszek Blachnicki, nazwał ten akt - aktem konstytutywnym - wierzył bowiem, że „oddanie się z Maryją Chrystusowi jest źródłem żywotności Kościoła i całego ruchu”. W 1973 r. odbyły się również pierwsze rekolekcje oazowe dla rodzin w Krościenku nad Dunajcem. W tym samym roku ks. Blachnicki założył także pierwszy krąg rodzin w Lublinie. W 1974 r. było już 36 kręgów. Dziś wspólnota, którą założył ks. Franciszek Blachnicki i rozwijał we współpracy z Siostrą Jadwigą Skudro RSCJ liczy ponad 44 tysiące członków, którzy są w 4 tys. 652 kręgach, z czego 473 to kręgi istniejące poza granicami Polski. Ruch jest obecny w 24 krajach, największe wspólnoty istnieją np. w Słowacji, Niemczech, Czechach, Litwie, Anglii, USA, Kanadzie, czy na Ukrainie, a w Polsce Domowy Kościół jest w każdej diecezji. Przy naszej parafii Matki Bożej Królowej Aniołów na Bemowie aktualnie jest 6 kręgów Domowego Kościoła, w których formację przeżywają 33 małżeństwa. Najstarszy krąg ma prawie 40 lat, a już niedługo z Bożą pomocą może ruszyć pilotaż nowego kręgu - także jeśli jesteście zainteresowani wstąpieniem na drogę formacji we wspólnocie Domowego Kościoła to zapraszamy do kontaktu, pisząc na adres dk.bemowo.warszawa@gmail.com. W Częstochowie, podczas świętowania jubileuszu, nasza parafia była licznie reprezentowana przez członków DK, którzy często całymi rodzinami pielgrzymowali na Jasną Górę, aby we wspólnocie dziękować za dzieło Domowego Kościoła. Z okazji 50-lecia Domowego Kościoła w Polsce Mszy Świętej dziękczynnej w Częstochowie przewodniczył abp Wacław Depo metropolita częstochowski, natomiast kazanie wygłosił bp Krzysztof Włodarczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruch Światło-Życie. Usłyszeliśmy, że „Jubileusz to dobry czas, by zatrzymać się i podsumować to, co dobre, zauważyć to, co się nie powiodło, by następnie z zebranym doświadczeniem wyruszyć w dalszą drogę i z odnowioną gorliwością świadczyć o Bogu w codziennym życiu”. Biskup przypomniał też słowa Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, który mówił, że „rocznice i jubileusze dla ludzi wierzących są zawsze okazją i wezwaniem do wdzięcznego wspominania wielkich dzieł Bożych”.

Domowy Kościół, czyli małżeńsko-rodzinny ruchu świeckich, działający w kościele w ramach Ruchu Światło-Życie, jest jednym z nurtów posoborowej odnowy kościoła w Polsce. Bóg dał ks. Franciszkowi Blachnickiemu charyzmat oazy, aby uformować „nowego człowieka, który zacznie myśleć, czuć i żyć nie tylko po ludzku, i nie tylko na miarę tego świata i nie według jego mody, ale według Słowa Bożego”. Wyniesienie na ołtarze małżonków Marii i Alojzego Beltrame Quatrocchi w 2001 r., a także beatyfikacja całej rodziny Ulmów daje nam impuls do rozwoju refleksji nad małżeństwem, rodziną i ludzką seksualnością. Bardzo konkretnie wyrażają to słowa homilii św. Jana Pawła II wypowiedziane dnia 21 października 2001 r. w Rzymie: „Drogie rodziny, mamy dzisiaj szczególne potwierdzenie, że można dążyć do świętości razem, jako para małżeńska, i że jest to droga piękna, niezwykle owocna i ważna z punktu widzenia rodziny, Kościoła i społeczeństwa”. Współczesnemu człowiekowi bardzo trudno przychodzi myślenie o małżeństwie jako o drodze do świętości. Małżeństwo jest jednak rzeczywistością świętą bez względu na to, czy małżonkowie sobie to uświadamiają, czy też nie – zaznaczał w kazaniu Biskup. Dodał, że małżeństwo jest święte świętością obecnego w nich Boga, który sam ten związek ustanowił i powołał małżonków do wykonywania świętych zadań. Życzył małżonkom, aby swoim świadectwem życia wpisywali się każdego dnia w „serce Kościoła – Matki”, budowali go na co dzień i ukazywali tajemnicę Boga Ojca i Syna i Ducha Świętego, w którym życie i miłość polega na „bezinteresownym darze z siebie”.  

W Domowym Kościele uczymy się modlitwy zarówno osobistej, jak i tej ze współmałżonkiem oraz z dziećmi. Dowiadujemy się jak pogłębić relację z Bogiem i ze swoim małżonkiem. Uczymy się, jak być lepszym małżeństwem i rodziną, jak odkrywać siłę sakramentu małżeństwa i jaki jest Boży plan dla nas. Życie nie jest proste i doświadczamy wielu trudności i grzechów. Potrzebujemy Bożej łaski, pomocy „z góry”, aby nie poddawać się, ale odkrywać to, co ważne i piękne w rodzinie i w życiu. Dlatego zwracamy się do Boga i zapraszamy Go do naszych domów, do naszego życia i do naszej wspólnoty. Domowy Kościół organizuje weekendowe i wakacyjne rekolekcyjne wyjazdy dla całych rodzin z opieką dla dzieci. Jest to czas na wymianę doświadczeń, wspólną modlitwę i zabawę oraz czas odpoczynku z rodziną, czas na formację i czas na pogłębianie naszych relacji w rodzinie i przede wszystkim relacji z Bogiem.

Jeśli jesteś zainteresowany wspólnotą Domowego Kościoła w naszej parafii to zapraszamy do kontaktu dk.bemowo.warszawa@gmail.com lub telefonicznie Ania 668-988-281 i Mateusz 696-239-887.

Ania i Mateusz Kalinowscy