Drodzy Parafianie!
10-10-2020
Słowo Księdza Proboszcza na nowy tydzień duszpasterski.Tegoroczny Dzień Papieski koncentruje się wokół słów Totus Tuus. Jako robotnik w czasie II wojny światowej przyszły papież odkrył „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Monfort. W 1968 roku już jako kard. Wojtyła wspominał: „Miałem to nabożeństwo do Niej i jako dziecko, i jako student gimnazjum czy na uniwersytecie, ale jaka jest treść i głębia tego nabożeństwa – tego mnie nauczyła ta książeczka”. Dwa słowa wzięte z tej książeczki Totus Tuus (Cały Twój) stały się dewizą duchowości i posługi Karola Wojtyły jako księdza, biskupa, kardynała i papieża. „Oto jestem cały Twój i wszystko, co moje, Twoim jest, o mój Jezu najmilszy, przez Maryję, Twoją Najświętszą Matkę” – tymi słowami z Traktatu modlił się i je wypisywał w swoich rękopisach. Tak radykalne oddanie się Jana Pawła II Jezusowi za pośrednictwem Maryi rozpala ciągle nowy płomień w sercach niezliczonych katolików na całym świecie.
Jesteśmy „parafią Maryjną”. Wielbimy Jedynego Boga wraz z Maryją i aniołami. Z inicjatywy wspólnoty Żywego Różańca, gdy przeżywamy trudny czas pandemii, zrodził się pomysł, aby na wzór św. Jana Pawła II po 33-dniowym przygotowaniu, jak miało to miejsce w jego przypadku, zawierzyć na nowo siebie, swoje rodziny Jezusowi przez Maryję. Za tydzień na Mszach św. kazania będzie głosił o. Mihovil Filipović, Misjonarz Montfortanin zachęcając do takiego zawierzenia, a po Mszy św. o godz. 18.00 będzie konferencja w jaki sposób to konkretnie zrobić. Serdecznie zapraszam do udziału i do odwagi w podejmowaniu decyzji oddania swego życia Matce Najświętszej.
Wcześniej, w piątek, rozpocznie się w naszej parafii i potrwa przez cały tydzień peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej, którą organizuje w dwunastu miastach w Polsce wspólnota Męskiego Różańca. Idea i program jest bardzo interesujący o czym przeczytacie w niniejszej gazetce i na stronie internetowej parafii. Zaznaczę tylko, że jednym ze współorganizatorów tego przedsięwzięcia jest Michał Ulewiński, samotny pielgrzym, który niedawno przemierzył Polskę wzdłuż i wszerz z dużym krzyżem (ważył 15 kg) niesionym na ramionach. Wszedł z nim m. in. na szczyt Giewontu. W ten sposób chciał pokutować za grzechy Polaków modląc się o ich nawrócenie. W czasie peregrynacji będzie trwał z nami na modlitwie. Zachęcam do licznego udziału i włączenia się szczególnie w modlitwę adoracyjną i różańcową.
Ks. proboszcz Kazimierz Joniec CSMA