Michalici

Drodzy Parafianie!

28-11-2021

facebook twitter
Słowo Księdza Proboszcza na nowy tydzień duszpasterski.

Rozpoczynamy czas adwentu, czas przygotowania do Bożego Narodzenia, ale przede wszystkim czas przygotowania na spotkanie z Bogiem, które wcześniej czy później musi nastąpić. Czy będzie to za kilka dni, miesięcy czy za wiele lat, tego nie wie nikt. Pewne jest tylko to, że za jakiś czas, nikogo z nas dzisiaj żyjących nie będzie już na tym świecie. Czas Adwentu ma przede wszystkim nam przypomnieć, że wszystko w tym życiu, czyli to kim jesteśmy, co posiadamy, jest łaską od Boga, darmo daną i niezasłużoną przez nas. Mogliśmy się przecież urodzić w innym świecie, w innej kulturze i w innym czasie, może trudniejszym niż obecny. „Uważajcie i czuwajcie” – te słowa tak często powtarzane w Adwencie, powinny się stać dla każdego z nas programem duchowym na najbliższe tygodnie. 

W I Niedzielę Adwentu rozpoczynamy także nowy rok duszpasterski, który będzie realizowany pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa". Wpisuje się on w trzyletni program duszpasterski na lata 2019/2022 pod hasłem „Eucharystia daje życie”. Przedmiotem pracy duszpasterskiej będzie rozbudzanie w nas potrzeby przeżywania codziennej Mszy świętej i godnego świętowania Dnia Pańskiego.

Adwent to oczekiwanie w ciemnościach symbolizujących człowieka pogrążonego w grzechu. Zawsze ten mrok swoim blaskiem rozjaśnia Maryja, szczególnie czczona w Adwencie. Każda ciemność rodzi tęsknotę za światłem. W tym szczególnym czasie, dzieje się coś nadzwyczajnego. W ciemnościach poranka, często gdy jest śnieg i chłód, na ulicach wsi i miast zaczynają pojawiać się ludzie, którzy idą do świątyni. Nierzadko małe dzieci z lampionami, które własnoręcznie wykonały, śpieszą się by zdążyć na Mszę św. sprawowaną przed świtem. To niezwykły klimat, który zapamiętujemy na całe życie.
W naszym kościele, jak co roku, roraty będą o godz. 6.00. Bardzo serdecznie was zapraszam, niech będą one tak piękne jak w lata minione, niech nas dobrze przygotują do radości bożonarodzeniowej. 
O oprawę liturgiczną proszę, tak jak w minione lata, poszczególne wspólnoty: w poniedziałek – Bractwo Adoracyjne; we wtorek – Odnowę w Duchu Świętym; w środę – młodzież; w czwartek – Służba Liturgiczna Ołtarza; piątek – dzieci; sobota – Żywy Różaniec i Domowy Kościół.

Każdy z nas potrzebuje czasu zatrzymania się i przemyślenia swego życia i swojego stosunku do Boga, do bliźnich i do samego siebie. Każdy, kto ma odwagę poświecić czas Bogu i zrezygnować dla Niego z różnych spraw tego świata, nagle doświadcza czegoś szczególnego, znajduje czas na wszystkie inne sprawy, na które również dotychczas go brakowało.
Błogosławionego Adwentu!

ks. proboszcz Kazimierz Joniec CSMA