Michalici

Drodzy Parafianie!

19-05-2022

facebook twitter
Słowo Księdza Proboszcza na nowy tydzień duszpasterski.

Maj i czerwiec to miesiące bogate w wydarzenia duszpasterskie. Za nami już pierwsze tegoroczne Nabożeństwo Fatimskie oraz uroczystości pierwszokomunijne. W sumie do I Komunii św. przystąpiło 168 dzieci z obydwu szkół podstawowych znajdujących się na terenie naszej parafii: 321 i 357. Za tydzień w sobotę będzie rocznica I Komunii dla dzieci z klas czwartych. Proszę rodziców, aby poważnie potraktowali to wydarzenie. Rocznica to okazja do wdzięczności Panu Bogu za dar obecności Chrystusa Eucharystycznego w życiu dzieci już przez jeden rok a także do rachunku sumienia i odpowiedzi na pytanie: czy żyję tym wszystkim co obiecywałem Panu Bogu w dniu I Komunii św.?
Najbliższa sobota to także dzień święceń diakonatu naszego parafianina kl. Mateusza Świtka, których udzieli mu w Krakowie ks. bp. Robert Chrząszcz, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Zgodnie z teologią katolicką diakonat jest pierwszym z trzech stopni sakramentu święceń, są to kolejno: diakonat, prezbiterat i episkopat. W obrzędzie święceń biskup nakłada na kandydata ręce, ale nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi. Diakoni nie są powoływani, by zastępować kapłanów, ale po to, aby ich wspierać. Dlatego też nie wykonują funkcji typowo kapłańskich, jak celebrowanie mszy świętej, rozgrzeszanie i namaszczanie chorych, które też jest czasem formą rozgrzeszenia, ale wsparci łaską sakramentalną, mają za zadanie służyć Kościołowi w posłudze liturgii, słowa i miłości.
Odpust ku czci Matki Bożej Królowej Aniołów przeżywać będziemy, jak co roku, w ostatnią niedzielę maja. Kazania w tym dniu głosił będzie i przewodniczył sumie odpustowej ks. Józef Pękala, michalita, który od ponad 20 lat posługuje jako misjonarz w dalekiej Papui Nowej Gwinei. Obecnie przebywa od dwóch tygodni w Polsce po czterech latach nieobecności.
W czerwcu, dokładnie dziesiątego dnia miesiąca, nasza młodzież przyjmie sakrament bierzmowania poprzez posługę ks. biskupa Piotra Jareckiego. Uroczystość Bożego Ciała świętować będziemy 16 czerwca. Po Mszy św. o godz. 8.30 udamy się w uroczystej procesji do czterech ołtarzy już długą, tradycyjną trasą.
Bądźmy wdzięczni Panu Bogu za ogrom Jego łask, za to wszystko co dokonuje w nas i w życiu naszej parafii oraz módlmy się nadal gorliwie o pokój w Ukrainie. 
Życzę błogosławionego czasu. 


ks. proboszcz Kazimierz Joniec CSMA