Michalici

Drodzy Parafianie!

08-10-2022

facebook twitter
Słowo Księdza Proboszcza na rozpoczynający się tydzień duszpasterski.

„Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali Różaniec” – powiedziała Najświętsza Maryja Panna do dziewczynek podczas objawienia w Gietrzwałdzie. Z tym samym zaleceniem zwracała się wielokrotnie do pastuszków w Fatimie, a jedną z wizjonerek – Łucję, zapewniła: „W życiu ludzkim nie ma takiego problemu, którego nie dałoby się rozwiązać za pomocą modlitwy różańcowej. Niewątpliwie modlitwa ta jest ogromnym darem Maryi dla ludzkości i skuteczną bronią do walki z szatanem”.

Nadzwyczajne okoliczności obecnego czasu sprawiają, że trwający miesiąc październik, jako poświęcony szczególnie czci Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, powinien stać się dla nas okazją do noszenia w sercu i powierzania dobremu Bogu wyjątkowych intencji.

Jedną z nich powinno być błaganie o dar sprawiedliwego pokoju dla umęczonych wojenną napaścią ze strony Rosji naszych sąsiadów, Ukraińców. Inną jest pragnienie, by w obecnych trudnych czasach modlić się w intencjach naszej Ojczyzny, aby jej teraźniejszość i przyszłość były budowane w duchu miłości i prawdy oraz w zatroskaniu o dobro wspólne, któremu na imię Polska. Dlatego gorąco zachęcam do codziennej modlitwy różańcowej w domach rodzinnych i we wspólnocie parafialnej.

W czwartek (13 października) zapraszam serdecznie na ostatnie w tym roku Nabożeństwo Fatimskie z uroczystą procesją światła. Pragnę zauważyć, że do historii przechodzi już 105 rok od objawień a orędzie Maryi jest wciąż aktualne. Biskup António Marto, ordynariusz Fatimy w czasie kazania w dolinie Cova da Iria podczas uroczystości 100-lecia objawień w październiku 2017 r. (na którym byliśmy z pielgrzymką parafialną 5 lat temu) powiedział, że orędzie fatimskie „nie jest proroctwem zniszczenia, ale kojącą obietnicą pokoju”. Przypomniał, będące przestrogą przed wojną nuklearną, słowa wypowiedziane przez papieża PawłaVI w pięćdziesiątą rocznicę objawień i zauważył, że zagrożenie to jest obecnie tak samo realne, jak wówczas. Mówił on: „Utrzymują się napięcia między wielkimi mocarstwami, trwają konflikty składające się na «trzecią wojnę światową w kawałkach», rozprzestrzenia się terroryzm i zagrożenie nuklearne (…) Z Fatimy promieniują na cały świat dobrodziejstwa Bożej łaski i miłosierdzia oraz prorockie przestrogi Matki Boga i ludzi. Fatima obdarza nas profetycznym orędziem nadziei, kojącą obietnicę pokoju”.

Skorzystajmy zatem z tych dobrodziejstw Bożej łaski i miłosierdzia i przyjdźmy na kolejne spotkanie z piękną Panią – Maryją, która przynosi nadzieję na bezpieczne jutro.

ks. proboszcz Kazimierz Joniec CSMA