Michalici

Drodzy Parafianie!

23-10-2022

facebook twitter
Słowo Księdza Proboszcza na rozpoczynający się tydzień duszpasterski.

Zbliża się listopad, miesiąc szczególnej pamięci i modlitwy za zmarłych. Pragnę w dzisiejszym słowie zachęcić wszystkich do zaangażowania i udziału w wydarzeniach, które w związku z tym planujemy. Już od dwóch tygodni składacie wypominki za swoich bliskich zmarłych. Jest to jedna z form modlitwy błagalnej, którą odmawia się za zmarłych w Kościele Katolickim. Cechą charakterystyczną wypominek jest poprzedzenie wspólnej modlitwy wiernych odczytaniem przez kapłana imion i nazwisk zmarłych, za których owa modlitwa zostanie odmówiona, najczęściej jest to różaniec bądź „Ojcze Nasz” „Zdrowaś Maryjo i „Wieczny odpoczynek”.

W najbliższy czwartek będzie radosne świętowanie Dnia Nieba. Dzieci i młodzież przebrane za postaci świętych będą najpierw uczestniczyć we mszy św. o godz. 18.00. Potem odbędzie się Korowód Świętych, podczas którego zostanie odmówiony różaniec. Po korowodzie będzie bal w sali widowiskowej pod kościołem i radosna zabawa. Dla uczestników, którzy się przebiorą za świętego odbędzie się także loteria z atrakcyjnymi nagrodami. Proszę rodziców o zachęcenie swoich pociech i przyjście z nimi na to radosne wydarzenie, które jakże pozytywnie kontrastuje z tym, co proponuje dziś coraz bardziej zlaicyzowany świat propagując to co obrzydliwe, straszne i niemądre.
Uroczystość Wszystkich Świętych to radosny dzień dla wszystkich chrześcijan. Kościół Katolicki wspomina tego dnia wszystkich ludzi, którzy doszli do świętości, zwracając uwagę szczególnie na tych, którzy wiedli święte życie w ukryciu i nie zostali kanonizowani.

Drugiego listopada odbędą się – co stało się już naszą tradycją - Parafialne zaduszki. Najpierw będą uroczyste nieszpory za zmarłych a następnie modlitwy przed Najświętszym Sakramentem ze śpiewem kanonów z Taize w wykonaniu Liturgicznej Scholi Dorosłych.

Nowością w tym roku będzie zamontowana skrzynka – kastlik  przy drzwiach do Kaplicy Aniołów po lewej stronie, poświęcona duszom czyśćcowym, abyśmy mogli w łatwy sposób wesprzeć dusze w czyśćcu cierpiące, za każdym razem kiedy przyjdziemy oddać hołd Bogu ukrytemu w Najświętszym Sakramencie. Będziemy mogli wylosować kategorię dusz i pomodlić się za nie. Szczegółowe informacje i instrukcję jak postępować, znajdziemy w tym numerze gazetki. Dziękuję pani Marzennie Boguckiej za ten pomysł i jego zrealizowanie. Piszę o tych sprawach już teraz, gdy udajemy się na cmentarze uporządkować groby naszych bliskich abyśmy też równolegle pamiętali o duchowej pomocy. Błogosławionego tygodnia.

Ks. proboszcz Kazimierz Joniec CSMA