Michalici

Drodzy Parafianie!

24-12-2022

facebook twitter
Słowo Księdza Proboszcza na uroczystość Narodzenia Pańskiego.

W ten świąteczny czas staję przed wami, zapalam świecę, biorę do ręki biały opłatek i całym sercem przepełnionym modlitwą ogarniam was wszystkich i każdemu z was mówię „dziękuję” za wszelkie dobro, jakiego od was doświadczam, a pewnie nawet czasem go nie dostrzegam na co dzień. Dziękuje za waszą obecność, waszą wiarę i przykład chrześcijańskiego życia, każdą modlitwę i westchnienie do Boga, życzliwe słowo i uśmiech, który podnosi na duchu. 
Dziękuję za troskę o Kościół i rodzinne życie, za naszą Wspólnotę parafialną i waszą małą Wspólnotę rodzinną. Wiem, ile razy z tego powodu doświadczacie radości, jesteście dumni z dzieci i wnuków, ile piękna i głębokiej radości, ale niestety też czasem smutku i bólu. Mówię też „przepraszam”, bo wiem, że jestem człowiekiem słabym i brakuje mi czasem cierpliwości, pokory i zrozumienia...
Życzę z głębi serca, by Matka Boża,  nasza Matka – Królowa Aniołów wypraszała wam potrzebne łaski na każdy dzień życia osobistego i rodzinnego. Abyście czuli Jej matczyną opiekę, troskę spojrzenia i nigdy Jej nie zasmucali. Niech Ona będzie strażniczką waszego życia rodzinnego, pomocą w trudnościach i smutku. Życzę, by radość Bożego Narodzenia pozostała w waszym domu nie tylko na dziś i jutro, ale każdego dnia - na zawsze. Żeby Jezus był nie tylko gościem, który po świętach odjeżdża, ale stałym mieszkańcem, na każdy dzień Nowego Roku.
Już za niedługo będziemy się spotykać w waszych domach podczas kolędy, którą rozpoczynamy 28 grudnia. Dla wielu z was będą to spotkania po dłuższym czasie, ze względu na trwającą wcześniej pandemię. Tym bardziej cieszę się i oczekuję wraz z innymi kapłanami na naszą kolędową modlitwę i rozmowę. Pozwólcie, że przypomnę kilka ważnych rzeczy: wizyta duszpasterska jest przede wszystkim wydarzeniem religijnym, podczas którego sam Chrystus posługując się kapłanem przychodzi do nas ze swoim błogosławieństwem. Warto zatem zadbać o istotne szczegóły: biały obrus, na którym znajdować się będą: Pismo Święte, krzyż, woda święcona, kropidło. Specyfiką tego wydarzenia jest również to, że jest ono z założenia spotkaniem, w którym bierze udział cała rodzina i wszystkie osoby zamieszkałe w tym mieszkaniu (czy domu). 
Można by jeszcze dodać, że jest to religijne wydarzenie uroczyste i powinien temu odpowiadać wygląd naszego mieszkania i nasz ubiór. To wiedza dla większości rodzin oczywista. Ale przecież nigdy dość przypominania o rzeczach ważnych. 
Życzę wszystkim pięknego i radosnego przeżywania wigilii i Świąt Bożego Narodzenia!

Ks. proboszcz Kazimierz Joniec CSMA