Michalici

Drodzy Parafianie!

10-09-2023

facebook twitter
Słowo Księdza Proboszcza na nowy tydzień duszpasterski.

Witam po wakacyjnej przerwie. Ufam, że czas urlopowy był dla was udany, że każdy trochę odpoczął po całorocznym trudzie i nabrał nowych sił do pracy. Niech Pan Bóg będzie uwielbiony w tym wszystkim, co dobrego wydarzyło się w waszym życiu osobistym i rodzinnym, a także w parafii – w każdej wakacyjnej akcji duszpasterskiej: pielgrzymkach, rekolekcjach, obozach ministranckich itd. Dziękuję wszystkim, którzy w te akcje byli zaangażowani: kapłanom, siostrom, animatorom, rodzicom, dzieciom i młodzieży. Dziękuje za przesyłane pozdrowienia z różnych miejsc naszej pięknej Ojczyzny.

Rozpoczęliśmy już nowy rok szkolny i katechetyczny. Prawie wszystkie wspólnoty wznowiły swoją powakacyjną działalność. O nowym składzie personalnym księży informowałem w czasie ogłoszeń parafialnych. Gdyby jednak do kogoś te wiadomości nie dotarły, pozwolę sobie przypomnieć, że odeszli z parafii i podjęli posługę w nowych miejscach ks. Marek Posełkiewicz w Markach

i ks. Wojciech Szymański w Toruniu. Zasilili natomiast naszą wspólnotę: ks. Jan Typa wieloletni misjonarz a ostatnio duszpasterz w Gnieźnie, ks. Mieczysław Kucel ze Stalowej Woli, który przejął obowiązki dyrektora Ośrodka Wychowawczo-Profilaktycznego MICHAEL oraz ks. Grzegorz Flis z Torunia i ks. Adrian Brudniak z Gniezna. Do sióstr michalitek dołączyła s. Zenobia Musiał. Życzymy księżom i siostrze obfitości Bożych łask i nieustannej opieki Maryi oraz dobrego samopoczucia w naszej bemowskiej Wspólnocie.

Chciałbym w tym pierwszym powakacyjnym numerze gazetki, chociaż krótko poinformować o ważniejszych wydarzeniach, które czekają nas w najbliższym czasie. Dziś na stadionie w Markowej na Podkarpaciu odbywa się beatyfikacja rodziny Ulmów. Według szacunków bierze w niej udział ponad 32 tysiące wiernych, prawie tysiąc kapłanów, 80 biskupów i kardynałów, gości z Polski i zagranicy w tym też przedstawiciele naszej parafii z ks. Józefem i ks. Mieczysławem. Uroczystej Mszy świętej, o 10.00, będzie przewodniczył wysłannik papieski, prefekt dykasterii spraw kanonizacyjnych, kardynał Marcello Semeraro. Beatyfikacja całej rodziny jest pierwszym takim wydarzeniem w historii Kościoła. Jest to wydarzenie bez precedensu, ponieważ w jednym akcie beatyfikacyjnym do chwały ołtarzy zostają wyniesieni Józef i Wiktoria - małżonkowie i siedmioro ich dzieci, w tym jedno - będące pod sercem matki. Zginęli 24 marca 1944 roku za ukrywanie Żydów. Narażając swoje życie kierowali się przykazaniem miłości bliźniego. Za dar nowych błogosławionych dziękować będziemy w najbliższą środę podczas Nabożeństwa Fatimskiego.

Wrzesień to – jak co roku – czas szczególnej modlitwy przez przyczynę św. Michała Archanioła i dzień odpustu. W miniony pierwszy wtorek miesiąca rozpoczęliśmy duchowe przygotowanie do tego wydarzenia pod przewodnictwem ks. Roberta Ryndaka z Miejsca Piastowego. Za niedługo rozpoczniemy nowennę ku czci naszego patrona na którą zapraszam wszystkich parafian a szczególnie wspólnoty, którym patronuje Książę Wojska Niebieskiego. W dniu odpustu, 29 września o godzinie 18.00 będzie uroczysta msza św. a po niej procesja światła z figurą św. Michała Archanioła. W czasie Mszy św. odpustowej profesję zakonną ponowi br. Błażej Kuc z naszej bemowskiej wspólnoty domu zakonnego. Osoby które chciałyby przyjąć szkaplerz św. Michała Archanioła proszę o zakupienie go w sklepiku i zaangażowanie się w duchowe przygotowanie poprzez udział w Nowennie. Nałożenie szkaplerza będzie miało miejsce po sumie odpustowej.

Wcześniej, przed odpustem odbędzie się doroczny Piknik Anielski „Bemowo z Aniołami” - 23 września, organizowany przez Ośrodek Michael we współpracy z Urzędem Dzielnicy Bemowo. Zachęcam, aby wspólnoty, jak co roku, zaznaczyły na nim swoją obecność i zaprezentowały, czym zajmują się w parafii.

Już dziś chcę poinformować, że w przyszłym roku, w kwietniu planujemy pielgrzymkę parafialną do Francji do sanktuarium Św. Michała Archanioła – Mont Saint Michele oraz innych miejsc: Paryża, Lisieux, Lourdes, Avignon, La Salette, Ars. O szczegółach już wkrótce będę informował. Wcześniej, bo zaraz po odpuście, 30 września będzie pielgrzymka do Gietrzwałdu, którą też polecam. Tam miały miejsce jedyne w Polsce objawienia maryjne uznane oficjalnie przez Kościół.

Pozdrawiam wszystkich parafian, zwłaszcza tych którzy są w podeszłym wieku lub chorują i nie mogą przychodzić do kościoła, pamiętam o Was w codziennej modlitwie. Życzę wszystkim troskliwej opieki naszej Matki Królowej Aniołów i wstawiennictwa św. Michała Archanioła.

ks. proboszcz Kazimierz Joniec CSMA