Michalici

Drodzy Parafianie!

07-10-2023

facebook twitter
Słowo księdza proboszcza na nowy tydzień duszpasterski.

Trwamy na modlitwie różańcowej składając u stóp Maryi sprawy, którymi żyjemy i całe nasze życie przeplatane tajemnicami radosnymi, światła, bolesnymi i chwalebnymi. W najbliższy piątak zapraszam na ostatnie już w tym roku Nabożeństwo Fatimskie w tzw. pełnym wymiarze, czyli z procesją światła, bo oczywiście na różańcu będziemy nadal spotykać się po Mszy św. wieczornej, każdego trzynastego dnia miesiąca. Wiem, że wielu z was nie opuściło żadnej „Fatimy”, inni przychodzili, kiedy było to tylko możliwe. Dlatego z serca dziękuję za każde Zdrowaś Maryjo… ofiarowane także w intencji parafii, księży, sióstr, chorych parafian. Dziękuję przede wszystkim wspólnocie Żywego Różańca za czuwanie nad całością nabożeństw, prowadzenie rozważań, niesienie świec. Także innym grupom, które aktywnie włączały się w modlitwę.

W przyszłym roku, od maja zafunkcjonuje grafik, na którym znajdą się przynajmniej większe grupy parafialne, będą one odpowiedzialne za nabożeństwa w poszczególnych miesiącach od maja do października. Dziękuję Liturgicznej Służbie Ołtarza i panom, którzy chętnie podejmowali się niesienia figury Matki Bożej po zaproszeniu przez pana Józefa, który czuwał, aby Maryja była bezpieczna. Bardzo dziękuję siostrze Wenancji za piękne dekoracje ołtarza i figury Matki Bożej – ta-lent siostry to jedna strona medalu a wysiłek i praca to druga strona. W połączeniu z profesjonalną muzyką i śpiewem pana organisty, wszystko to sprawiało, że serca same wznosiły się do modlitwy.

Każdy z nas dobrze wie, co wymodlił i jak bardzo tą modlitwą wzmocnił się do podejmowania kolejnych trudów życia. Dziękuję za ofiary składane przy tej okazji na tacę a kapłanom za głoszone kazania maryjne i posługę w konfesjonale. Składam serdeczne „Bóg zapłać!” wszystkim za udział i jeszcze raz zapraszam, zgromadźmy się liczne wokół naszej Matki w najbliższy piątek, aby modlić się o pokój na świecie, w intencji Kościoła, powołań, za nauczycieli w przeddzień ich święta „Dnia nauczyciela”. Zdajemy sobie sprawę jaki jest to trud, żeby dobrze ukształtować – wykształcić i wychować młodego człowieka. Dziękujemy wam, szanowni nauczyciele i wychowawcy za waszą ciężką pracę i życzymy, abyście spotykali się z wdzięcznością tych, którym ofiarujecie sporą część swojego życia.

Modlić się będziemy też o światło Ducha św. na czas wizytacji kanonicznej w naszej parafii, którą przeprowadzi w dniach 22 – 25 października ks. bp Tadeusz Pikus, jak również o obfite owoce tego wydarzenia dla naszej parafii i dla nas osobiście. Dokładny program wizytacji podam za tydzień, ale już dziś informuję że powitamy ks. Biskupa w niedzielę o godz. 10.00 przy wejściu do kościoła, o 11.30 będzie Msza św. w intencji małżeństw – wszystkich małżeństw naszej parafii a szczególnie tych, które w bieżącym roku obchodzą swoje jubileusze. Ks. bp. spotka się z dziećmi w Kaplicy Aniołów, ochrzci dzieciątko podczas Mszy św. o godz. 13.00. Po południu będzie spotkanie z Radą Duszpasterską i Radą Ekonomiczną. Po Mszy św. o godz. 18.00 będziemy uczestniczyć w Koncercie Papieskim.

Kolejne dni wizytacji będą przeznaczone na różnego rodzaju spotkania: z księżmi, siostrami. Będą wizyty w szkołach, Ośrodku MICHAEL, żłobku Akademia pod Aniołkami, spotkanie z księżmi dekanatu jelonkowskiego itd. Zakończenie wizytacji planowane jest w środę, 25 października Mszą św. o godz. 18.00. Na tę Mszę zapraszam wszystkich parafian a szczególnie grupy i wspólnoty duszpasterskie, które podczas procesji z darami, poprzez swoich przedstawicieli wręczą ks. Biskupowi sprawozdania ze swojej działalności, zwłaszcza z ostatnich 6 lat - czyli od października 2017 r. kiedy to nasza parafię wizytował ks. bp Rafał Markowski.

Bardzo Wam dziękuję za współtworzenie naszej parafii, za wszystko co dla niej robicie i proszę gromadźmy się licznie na spotkaniach z naszym Pasterzem, nie po to, aby się chwalić - chociaż ważnym jest także to, żeby się ucieszyć tym wszystkim co dobrego wydarzyło się u nas w ciągu tych minionych 6 lat – ale bardziej po to, aby umocnić więź i łączność z kościołem diecezjalnym i powszechnym, który reprezentuje ks. Biskup – jako następca apostołów i ożywić gorliwość w wierze. Pozdrawiam wszystkich parafian, zwłaszcza chorych.

ks. proboszcz Kazimierz Joniec CSMA