Michalici

Drodzy Parafianie!

04-12-2020

facebook twitter
Słowo Księdza Proboszcza o najbliższych wydarzeniach duszpasterskich.

Drodzy Parafianie!

Słowo adwent pochodzi od łacińskiego słowa adventus, które oznacza przyjście. Jest to okres duchowego przygotowania i radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Kiedy oczekujemy na ważne wydarzenie w naszym życiu wtedy planujemy całą uroczystość – miejsce, menu, układamy listę gości, robimy porządki, sporządzamy zapasy. Cieszy nas myśl o zbliżającym się radosnym wydarzeniu i czujemy z tego powodu ekscytację.

Zaplanujmy zatem nasze parafialne przygotowanie na Boże Narodzenie w okresie Adwentu:

 RORATY - poranne Msze św. o Najświętszej Maryi Pannie. Są odprawiane w naszym kościele od poniedziałku do soboty o godz. 6.00 rano. O przygotowanie liturgii prosimy poszczególne wspólnoty tak jak w minione lata: w poniedziałek – Bractwo Adoracyjne; we wtorek – Odnowa Ducha św.; w środę – młodzież; w czwartek – Służba Liturgiczna Ołtarza; piątek – dzieci; sobota – Żywy Różaniec i Domowy Kościół.  W środę zapraszamy do udziału w roratach szczególnie młodzież, a w piątek dzieci (niestety ze względu na ograniczenia sanitarne, nie będzie w tym roku tradycyjnego poczęstunku). Kolejna Msza św. po roratach (bez kazania) o godz. 8.00.

OPŁATKI WIGILIJNE są do nabycia: w niedziele – przy wejściu do kościoła; w dni powszednie – w zakrystii i na furcie domu zakonnego (nie będą w tym roku zanoszone do mieszkań parafian). Zachęcamy do nabywania opłatków przy świątyni na znak więzi łączącej wieczerzę wigilijną z ucztą eucharystyczną. Ofiary składane przy tej okazji będą przeznaczone na cele parafialne. Prosimy, aby pomyśleć też o osobach, które nie mogą wyjść z domu - o swoich bliskich, sąsiadach, mieszkańcach tej samej klatki czy bloku.

NOWENNA KU CZCI NIEPOKALANEJ (29 listopad – 7 grudzień) odprawiana jest codziennie po Mszy św. wieczornej a w niedziele o 17.30. Po Nowennie można w zakrystii zgłaszać wolę podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Obrzęd ten będzie 8 grudnia, podczas Mszy św. o godz. 18.00.

UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP (8 XII) - msze wg. codziennego porządku. O godz. 12.00 będzie dodatkowa Msza św. odprawiona w „Godzinie Łaski”, o którą prosiła Maryja.

REKOLEKCJE AWENTOWE w naszej parafii rozpoczną się 12 grudnia (sobota) o godz. 18.00. Poprowadzi je ks. Andrzej Żarkowski, michalita. W przyszłą niedzielę nauki rekolekcyjne będą na wszystkich Mszach św. Msze święte w niedzielę, poniedziałek i wtorek o godz. 18.00 będą transmitowane przez Internet. Po tych Mszach będą dodatkowo Nabożeństwa Maryjne: w niedzielę Różaniec Fatimski, w poniedziałek – Godzinki, we wtorek Akatyst ku czci NMP . Szczegółowy plan rekolekcji znajduje się w gablotach i na stronie internetowej parafii. Na zakończenie (we wtorek) składać będziemy ofiary na WSD w Krakowie, gdzie posługuje ks. Reklekcjonista, jako wyraz naszej wdzięczności.

SPOWIEDŹ ŚWIĄTECZNA: 1) możemy – jak zawsze - korzystać z sakramentu pokuty podczas codziennych Mszy św. i wieczorem od godz. 21.00 – 22.00; 2) podczas rekolekcji – przed i w trakcje mszy; 3)będzie  dodatkowo przed świętami całodzienna spowiedź w Kaplicy Aniołów z możliwością przyjęcia Komunii świętej; 4) chorych, samotnych i tych którzy nie mogą wyjść z domu prosimy zgłaszać w zakrystii lub kancelarii  przez cały adwent (można zgłaszać telefonicznie lub e-mailowo podając adres i nr. telefonu); Prosimy by nie odkładać duchowego przygotowania na Boże Narodzenie na sam koniec.

NOWENNA DO DZIECIĄTKA JEZUS – od 16 - 24 grudnia: w dni powszednie po Mszy wieczornej, w niedziele o 17.30, ostatni dzień nowenny (24 grudnia) po mszy roratniej.

CARITAS PARAFIALNA rozprowadza wigilijne świece „Dzieła Pomocy Dzieciom”.

WIZYTA DUSZPASTERSKA 2020/21 tzw. Kolęda,  która nie będzie mogła odbyć się w tradycyjnej formie; wychodząc naprzeciw tym parafianom, którzy jej oczekują proponujemy dwie możliwości:

  1. Msza św. w kościele z okolicznościowym kazaniem i informacjami nt. życia parafii, w intencji mieszkańców poszczególnych rejonów naszej parafii i z udziałem mieszkańców tych rejonów (np. Bemowo I, Bemowo II, itd.). Będzie to miało miejsce w styczniu 2021 podczas Mszy św. o godz. 18.00. Po Mszy św. będzie specjalne błogosławieństwo rodzin i możliwość ewentualnego porozmawiania z ks. proboszczem.
  2. Odwiedziny rodzin w domach, do których duszpasterze przybędą na indywidualne zaproszenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby duszpasterze odwiedzili rodziny, które tego spotkania potrzebują. W związku z tym uprzejmie prosimy o zgłaszanie się już od tego tygodnia rodzin, które pragną przyjąć kapłana z wizytą duszpasterską. Zgłoszeń można dokonywać w zakrystii, kancelarii, na furcie domu zakonnego, e-mailowo i telefonicznie – prosimy o pozostawienie adresu i kontaktu telefonicznego, który będzie użyty tylko do celów kolędy (są specjalne formularze). Kontakt do parafii znajdziemy na stronie internetowej. Odwiedziny rozpoczną się w poniedziałek, 28 grudnia. Prosimy o zgłoszenia do dnia 22 grudnia 2020 r. ze względów organizacyjnych.

 

Ks. proboszcz Kazimierz Joniec