Michalici

Drodzy Parafianie!

16-09-2021

facebook twitter
Słowo Księdza Proboszcza o najbliższych wydarzeniach duszpasterskich.

Drodzy Parafianie!

Uczestnicząc w Eucharystii beatyfikacyjnej kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej wraz z dziewiętnastoosobową delegacją parafian obejmuję Was swoją modlitwą i zawierzam nowym błogosławionym. Intencję mszalną za parafian, którą co tydzień sprawuję o godz. 11.30 w naszym kościele, tym razem celebruję w Świątyni Opatrzności Bożej, prosząc, aby nowi błogosławieni wypraszali nam u najlepszego Ojca to czym sami się wyróżniali: męstwo, odwagę, pokorę, szacunek do innych, miłość aż po nieprzyjaciół a w konsekwencją świętość o której nam przypominają jako naszym najważniejszym powołaniu. Zachęcam, łączcie się duchowo poprzez transmisje telewizyjne i internetowe z zebranymi w Wilanowie. Nie zmarnujmy czasu łaski.

Zapraszam też do parafialnego dziękczynienia za dar beatyfikacji podczas Nabożeństwa Fatimskiego w poniedziałek, 13 września. Doskonale wiemy jak kard. Wyszyński był oddany Maryi, jak bardzo Jej zaufał. Trzeba nam też pamiętać, że niedługo przed swoją śmiercią zdecydował, że na warszawskim Bemowie powstanie kościół i parafia maryjna  i że jej organizowaniem zajmą się michalici. Od tamtego czasu upłynęło już 40 lat. Prymas Wyszyński zmarł 28 maja 1981 a w sierpniu tego samego roku ks. Józef Żak wraz z parafianami rozpoczął organizowanie Ośrodka Duszpasterskiego i budowę najpierw tymczasowej kaplicy. Po 3 latach nowym rektorem kaplicy mianowany został ks. Stanisław Morawski. Jeszcze w listopadzie złożono w Urzędzie Miasta plany budowy kościoła, które po dwóch miesiącach zostały zatwierdzone. Wczesną wiosną rozpoczęto wykopy pod fundamenty nowej świątyni. Budowa kościoła i Kaplicy Aniołów trwała 10 lat.  1 marca 1988 przez kard. Józefa Glempa została erygowana parafia.

Pół roku później, ówczesny Generał Ks. Jan Chrapek, ustanawia na Bemowie, Dom Zakonny Księży Michalitów, którego dyrektorem został pierwszy proboszcz Ks. Stanisław Morawski. Posługiwał on w naszej parafii w latach 1984 – 1997.

W tym roku ks. Stanisław obchodzi złoty jubileusz kapłaństwa. Za tydzień 19 września o godz. 13.00 będzie sprawował w naszym kościele Mszę św. Zgromadźmy się aby wraz z nim dziękować Panu Bogu za dar jego osoby dla nas i za jego kapłaństwo. Błogosławionego tygodnia.

Ks. proboszcz Kazimierz Joniec