Michalici

Drodzy Parafianie!

27-04-2024

facebook twitter
Słowo Księdza Proboszcza dotyczące ważnych majowych uroczystości oraz minionej pielgrzymki do włoskich sanktuariów.

Przeżywamy już piątą niedzielę wielkanocną, zmartwychwstały Pan jest z nami, prowadzi nas i obdarza łaskami. Wiele się działo i dzieje w parafii, trwają przygotowania do pierwszych Komunii Świętych i bierzmowania. Odbyły się dwie parafialne pielgrzymki, do Łagiewnik i na Monte Sant Angelo we Włoszech. Za udział w nich serdecznie wszystkim dziękuję i też za łączność duchową z nami, tym którzy nie mogli pojechać. W pielgrzymce do Włoch, którą zorganizowało nam Biuro Pielgrzymkowe Nomada w dniach od 9 – 14 kwietnia br. wzięło udział łącznie 48 osób. Był to naprawdę dobry czas: wypełniony modlitwą, radością i podziwianiem wyjątkowych miejsc. Patronowali nam: Matka Boża Anielska, św. Michał Archanioł, św. Jan Paweł II, św. O. Pio a w sercach mieliśmy intencje nie tylko osobiste, ale też – jak informowałem w ogłoszeniach – dwie główne intencje parafialne. Prosiliśmy o udaną i sprawną realizację Ołtarza Adoracji w Kaplicy Aniołów, dziękując za dar całodziennej adoracji a także za dar kapłaństwa, który z Eucharystią jest ściśle złączony. Tak się składa, że w obecnym roku kilku naszych duszpasterzy obchodzi okrągłe rocznice święceń kapłańskich: piątą – księża Krystian Rosada i Piotr Dąbrowski, piętnastą – ks. Piotr Gołębiewski, trzydziestą piątą – ks. Jan Typa, czterdziestą piątą – ks. Józef Kowal, sześćdziesiątą – ks. Jan Sereda i dwudziestą piątą – mnie przypadło w udziale. Chcę podziękować Panu Bogu za powołanie i srebrny jubileusz podczas Mszy św. odpustowej ku czci Matki Bożej Królowej Aniołów 26 maja br. Już dziś serdecznie zapraszam do udziału w tym dziękczynieniu księży, siostry michalitki i wszystkich parafian a szczególnie: Radę Duszpasterską i Ekonomiczną, przyjaciół, dobrodziejów, pracowników parafii, wspólnoty parafialne, Liturgiczną Scholę Dorosłych, Liturgiczną Służbę Ołtarza, dzieci, młodzież.

Jeśli chodzi o pielgrzymowanie po ziemi włoskiej polecieliśmy we wtorek rano, 9 kwietnia z warszawskiego Okęcia do Rzymu. Następnie przejechaliśmy malowniczą trasą do Sanktuarium w Manopello, położonego w regionie Abruzzo. Tam zobaczyliśmy obraz nazywany Całunem lub Boskim Obliczem i sprawowaliśmy Mszę św. Następnie pojechaliśmy na Półwysep Gargano. Na Górze Gargano u św. Michała Archanioła spędziliśmy 4 doby.

Pierwszy dzień - zwiedzanie Sanktuarium Michała Archanioła na Monte Sant`Angelo, nawiedziliśmy Grotę Objawień oraz Kaplicę Pojednania. Była konferencja ascetyczna, czas na indywidualną modlitwę i Msza Święta.

Drugi dzień - przejazd do San Giovani Rotondo, zwiedzanie miejsc związanych z kapłaństwem Św. Ojca Pio: Kościół Antyczny, Bazylika Matki Bożej Łaskawej oraz Nowa Bazylika, w której spoczywa ciało św. Ojca Pio. Msza Święta. Droga Krzyżowa. Czas na indywidualną modlitwę.

- Trzeci dzień - Msza Święta w Grocie Michała z udziałem księży michalitów posługujących na Gargano i sióstr michalitek łącznie z zarządem generalnym. Przejazd do Matery – zabytkowego miasta wykutego w skale, gdzie mogliśmy zobaczyć unikalny kompleks zabudowań wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przejazd do malowniczego miasteczka Alberobello, z białymi domkami trulli, położonymi w dzielnicy Rione Monti.

- Czwarty dzień - przejazd do Pietrelciny, miejsca urodzenia św. Ojca Pio, nawiedzenie Kościoła Matki Bożej Anielskiej, w którym znajduje się relikwiarz z rękawiczką Świętego, spacer uliczkami miasta. Następnie przejazd w stronę Pompei, gdzie nawiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, w którym znajduje się słynny obraz Matki Bożej Pompejańskiej. Udział we Mszy Świętej. Następnie przejazd do nadmorskiej miejscowości Ostia, gdzie mieliśmy nocleg.

- W kolejnym dniu, szóstym pielgrzymki - przejazd do Castel Gandolfo, letniej rezydencji Papieskiej, wycieczka piesza po Ogrodach Papieskich i powrót do Warszawy.

Pielgrzymka była wyjątkowa i godna polecenia na przyszłość, czy to do Włoch czy do innego kraju. Z całego serca jeszcze raz dziękuję wszystkim pielgrzymom za udział, pani przewodnik a zarazem dyrektor biura Nomada Agnieszce Czyż-Mańkowskiej za profesjonalizm w przygotowaniu i przeprowadzeniu tych „rekolekcji w drodze”, ks. Robertowi Ryndakowi za kierownictwo duchowe i głoszone konferencje, siostrze Wenancji z naszej parafii za radosną obecność i pomoc. Niech Pan Bóg będzie uwielbiony we wszystkim co nas spotkało.

Pragnę jeszcze na koniec gorąco zachęcić wszystkich parafian do udziału w Nabożeństwach Majowych które za kilka dni rozpoczniemy. Niech nie zabranie na nich dzieci, młodzieży i starszych. Maryja nasza Matka chce nam wypraszać u Jezusa zdroje łask. Otwórzmy tylko serca na Jej miłość.

ks. proboszcz Kazimierz Joniec CSMA