Drodzy Parafianie!
20-10-2024
Słowo Księdza Proboszcza na nowy tydzień duszpasterski.Przeżywamy dziś w Kościele Powszechnym Niedzielę Misyjną a w naszej wspólnocie parafialnej świętujemy jubileusze małżeńskie. Jak co roku czynimy to w bliskości liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II - patrona rodzin.
Niedziela Misyjna inauguruje cały Tydzień Misyjny, który będzie przebiegał pod hasłem „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”. Jest to czas modlitwy i wsparcia materialnego misji w świecie. Zgodnie z najnowszymi danymi Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z października br., w 99 krajach na misjach pracuje 1662 osób z naszego kraju. W gronie tym jest 1353 osób konsekrowanych w tym 744 zakonników i 609 sióstr zakonnych, 273 księży diecezjalnych, oraz 36 misjonarzy świeckich. Rok wcześniej na misjach pracowało 1690 osób. W gronie tym było 272 księży diecezjalnych, 1377 osób konsekrowanych w tym 619 sióstr zakonnych i 758 zakonników oraz 41 misjonarzy świeckich. To oznacza, że w ciągu roku ubyło 28 misjonarzy. Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Afryce i na Madagaskarze – 660. Już za niedługo dołączy do nich po rocznym przygotowaniu nasz duszpasterz ks.Piotr Dąbrowski. Będzie głosił Chrystusa w Zambii wraz z drugim michalitą ks. Pawłem Zagórskim. Polecam obydwu kapłanów oraz ich rodziców, rodziny waszej modlitwie.
Otaczamy dziś także naszą modlitwą wszystkich małżonków naszej parafii a zwłaszcza przeżywających w tym roku swoje jubileusze i rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa. Czynimy to poprzez pośrednictwo św. Jana Pawła II. Ojciec Święty Franciszek podczas Mszy św. kanonizacyjnej określił św.Jana Pawła II mianem papieża rodziny. Pontyfikat Papieża Polaka był wielką promocją rodziny i obroną fundamentalnych wartości dotyczących ludzkiej cielesności, płciowości, seksualności, godności narzeczeństwa, sakramentalnego małżeństwa i rodziny otwartej na życie. W Liście do rodzin napisał: „Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. A jeśli człowiekowi brakuje rodziny, to jest to zawsze wyłom i brak nad wyraz niepokojący i bolesny, który potem ciąży na całym życiu. Tak więc Kościół ogarnia swą macierzyńską troską wszystkich, którzy znajdują się w takich sytuacjach, ponieważ dobrze wie, że rodzina spełnia funkcję podstawową” (List do rodzin, nr 2).
Na polskiej ziemi, w Kaliszu w 1997 roku, św. Jan Paweł II powiedział: „Ani na chwilę nie zapominajcie o tym, jak wielką wartością jest rodzina. Dzięki sakramentalnej obecności Chrystusa, dzięki dobrowolnie złożonej przysiędze, w której małżonkowie oddają się sobie wzajemnie, rodzina jest wspólnotą świętą”.
Jedną z dziedzin, w której rodzina odgrywa niezastąpioną rolę, jest wychowanie religijne dzieci, dzięki któremu wzrasta ona jako „Kościół domowy”. Bezpośrednimi wychowawcami swoich dzieci pozostają zawsze na pierwszym miejscu rodzice. Są oni wychowawcami, ponieważ są rodzicami i mają prawo wybrać dla swych dzieci taki sposób wychowania religijnego oraz moralnego, który odpowiada ich własnym przekonaniom.
Jan Paweł II wskazywał, że małżeństwo i rodzina wzmacniane są poprzez nieustanną wspólną modlitwę członków rodziny, regularne życie sakramentalne, rozważanie Słowa Bożego i udział we wspólnotach działających w ramach Kościoła. Papież dowartościowywał ojcostwo i macierzyństwo oparte na wierności Biblii. Szczególna troska o rodziny, wszelkie podejmowane działania przez świętego Jana Pawła II wydają nadal piękne owoce w postaci dojrzałych rodzin, gotowych podjąć odpowiedzialnie swoje zadania.
Czcigodni jubilaci, drodzy małżonkowie otaczamy Was naszą modlitwą, pełną wdzięczności za waszą wierność i życzymy kolejnych pięknych wspólnych lat w miłości i zdrowiu. Cieszcie się waszymi bliskimi i pamiętajcie, że jesteście skarbem i radością naszej parafii.
ks. proboszcz Kazimierz Joniec CSMA