Michalici

Drodzy Parafianie!

16-11-2024

facebook twitter
Słowo Księdza Proboszcza na nowy tydzień duszpasterski.

Dziękuję za udział w ważnych i pięknych wydarzeniach minionego czasu. Były nimi m.in.: Zaduszki Parafialne, Pielgrzymka na Litwę i ostatnio, 11 listopada wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w naszym kościele, animowane przez Liturgiczną Scholę Dorosłych z towarzyszeniem kwintetu dętego. Obydwa wydarzenia modlitewne i patriotyczne czyli zaduszki i śpiew pieśni zgromadziły pełny kościół wiernych, były na wysokim poziomie artystycznym i otwierały serca uczestników na miłość Pana Boga, Ojczyzny i tych którzy oddali swe życie za naszą wolność. Dziękuję wszystkim za obecność a organizatorom czyli LSD pod dyrekcją pana Adama Motyczyńskiego, naszego organisty za włożony trud w przygotowanie i przebieg wydarzeń.

Jeśli chodzi o pielgrzymkę, wzięło w niej udział 43 osoby plus obsługa, trwała cztery dni, zwiedziliśmy Troki, Wilno i Kowno. Był to wyjątkowy czas: piękne miasta z niezwykłą historią, spotkanie z Matką Bożą Ostrobramską, św. Siostrą Faustyną, bł. Michałem Sopoćko, św. Kazimierzem – moim patronem i z wielu innym postaciami z historii Kościoła i Polski. Gdy weźmie się jeszcze pod uwagę wspaniałą atmosferę, profesjonalną organizację i niezłą pogodę jak na tę porę roku, można powiedzieć, że naprawdę - było warto! Bóg zapłać więc wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i udziału w naszej kolejnej, zagranicznej pielgrzymce. O wrażeniach uczestników, pana Andrzeja i Jego żony przeczytacie w dalszej części gazetki. Chcę jeszcze dopowiedzieć, że ilekroć pielgrzymujemy to zabieramy z sobą w sercach całą naszą parafię i jej intencje a zwłaszcza chorych, ubogich, cierpiących i samotnych.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Ubogich, który jest świętem Kościoła rzymskokatolickiego obchodzonym w 33 niedzielę okresu zwykłego od roku 2017. Został on ustanowiony przez papieża Franciszka w swoim Liście Apostolskim Misericordia et misera, wydanym w dniu 20 listopada 2016 roku, aby uczcić koniec Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Papież Franciszek wybrał na ten dzień szczególne motto: Modlitwa ubogiego dociera do Boga. To wyrażenie, które zostało napisane przez jednego z biblijnych autorów, a mianowicie przez syna Syracha, staje się dziś wyjątkowo czytelne i łatwo zrozumiałe. Ubodzy zajmują uprzywilejowane miejsce w sercu Boga, który jest uważny i bliski każdemu z nich, przypomina Papież. Bóg wysłuchuje modlitw ubogich i w obliczu cierpienia staje się „niecierpliwy”, dopóki nie odda im sprawiedliwości. W Księdze Syracha czytamy: „Prośba z ust ubogiego dociera do uszu Pana, a sąd Jego prędko przychodzi”.

W Światowym Dniu Ubogich kieruję serdeczne słowa solidarności z ubogimi, z parafianami przeżywającymi różnego rodzaju trudności, nie tylko materialne oraz słowa uznania dla tych, którzy niosą pomoc potrzebującym. Modlitwa ubogiego dociera do Boga – to nadzieja dla każdego z nas. Z całego serca dziękuję Parafialnemu Zespołowi Caritas za posługę pełną miłości. Mam precyzyjną dokumentację waszej ogromnej i pełnej poświęceń aktywności w naszej parafii. Mógłbym podawać tutaj liczby i statystyki, ale nie o to chodzi. Wiem, że nie zależy wam na liczbach ale na konkretnym człowieku. Bóg zapłać za waszą posługę.

Życzę błogosławionego tygodnia i zapraszam na kolejną pielgrzymkę. Tym razem na Jasną Górę, aby podziękować Maryi za kończący się kolejny w naszym życiu rok liturgiczny.

ks. proboszcz Kazimierz Joniec CSMA