Michalici

Drodzy Parafianie!

12-04-2025

facebook twitter
Słowo Księdza Proboszcza na Wielki Tydzień.

Dobiega końca okres Wielkiego Postu. Dziękuję za udział w nabożeństwach wielkopostnych, renowacji Misji Świętych, rekolekcjach szkolnych i osiedlowej Drodze Krzyżowej. Dziękuję za składaną na dobre cele jałmużnę wielkopostną. Modlitwa, post i jałmużna przygotowują nas na najważniejsze dni w roku.

Wielki Tydzień to kończący Wielki Post czas przed Wielkanocą, najważniejszym świętem w Kościele, upamiętniający ostatnie dni Chrystusa przed jego męczeńską śmiercią. Rozpoczyna go Niedziela Palmowa, a kończy szczególny w Kościele czas, jakim jest Triduum Paschalne, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota oraz Wigilia Paschalna i Niedziela Wielkanocna.

Wielki Tydzień funkcjonuje jako święto od IV wieku, a jego początków należy szukać w Palestynie. Jest to przede wszystkim czas na zrozumienie i umartwianie się mając przed oczami mękę Jezusa oraz praktykowanie świętości dając dowód i przykład silnej, prawdziwej wiary. Wielki Tydzień zaczyna się święceniem palm i uroczystymi procesjami, upamiętniając wjazd Chrystusa do Jerozolimy.

Kolejne dni po Niedzieli Palmowej stanowią czas na sprzątanie, oczyszczanie, przygotowanie zarówno domu, jak i serca na Triduum Paschalne, które rozpoczyna Wielki Czwartek, a właściwie wieczorna msza odprawiana w ten dzień. Wielki Piątek jest dniem wielkiej powagi, skupienia i poszczenia. W kościołach odprawiana jest droga krzyżowa i liturgia Męki Pańskiej. Rozpoczyna się także nowenna do Miłosierdzia Bożego.

W Wielką Sobotę Kościół czuwa przy grobie Chrystusa, a ołtarz jest wówczas obnażony. Wielki Tydzień kończy się Wigilią Paschalną i Niedzielą Wielkanocną, kiedy świętuje się już zmartwychwstanie Jezusa. Liturgia wigilii paschalnej to najważniejsze wydarzenie Kościelne w całym roku. Rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku w sobotę. Ceremonię liturgii kończy procesja rezurekcyjna, która okrąża kościół wraz z Najświętszym Sakramentem. Jest to radosny czas świętowania zmartwychwstania. Od tego dnia, krzyż przy ołtarzu owinięty jest czerwoną stułą, a przy nim stawiany jest paschał i figura zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa.

Życzę błogosławionego przeżywania tego tygodnia. Proszę, przeczytajcie dokładnie ogłoszenia parafialne i tak zaplanujcie wszystko, aby był czas na przygotowanie domu, serca i udział w tym co będzie się działo w kościele.

Na czas głębokiego przeżywania największy tajemnic naszej wiary z serca Wam błogosławię.

ks. proboszcz Kazimierz Joniec CSMA