Michalici

Dzień Nieba – radość wspólnoty świętych!

29-10-2022

facebook twitter
28 października w naszej parafii odbyła się kolejna edycja Dnia Nieba, wydarzenia, które inspirowała radość i wstawiennictwo Wszystkich Świętych.

Dzień Nieba przyciągnął rodziny naszej parafii i można było odnieść wrażenie, że było ich jeszcze więcej niż w zeszłym roku. Dzieci przebierały się za swoich świętych bądź sięgały po strój aniołka, tworząc kolorowy korowód i dając upust swej wyobraźni oraz twórczości wspieranej zapewne dzielnie przez rodziców.

Całe wydarzenie rozpoczęło się w naszej parafialnej świątyni. Punktualnie o 18:00 ks. Krystian Rosada CSMA i ks. Emil Kurek CSMA skierowali do naszych młodych parafian barwną homilię ukazującą istotę Dnia Nieba i tajemnicy Komunii Świętych. Posłużyli się prezentacją multimedialną zawierającą nauczanie Katechizmu Kościoła Katolickiego, aktywizacją-torem przeszkód, który zilustrował nam, jaka jest rola świętych w naszej drodze do świętości oraz elementem transmisji tak, aby nikt z obecnych w kościele nie przeoczył istotnych elementów kazania. Dowiedzieliśmy się i nawet zobaczyliśmy (!) jak święci pomagają nam swoim wstawiennictwem, przykładem życia i utwierdzają jedność całej wspólnoty wierzących. Był to wstęp do najważniejszej chwili Dnia Nieba, czyli Eucharystii. To właśnie na niej, prawdziwie, niebo zstępuje na ziemię i obecny między nami jest sam Pan Jezus w eucharystycznych znakach.

Bezpośrednio po Mszy Świętej nasi młodzi parafianie prowadzeni przez organizatorów i ministrantów wyposażonych w płonące pochodnie wzięli udział w korowodzie świętych. Ze śpiewem modlitwy różańcowej na ustach przeszliśmy wokół terenu naszej świątyni oddając Bogu chwałę za wielkie rzeczy, jakie działa w sercach i życiu ludzi świętych. Korowód świętych poprowadził nas na salę widowiskową znajdującą się pod kościołem parafialnym, gdzie rozpoczął się bal.

Wodzirejem imprezy był Św. Michał Archanioł – Bartosz Banasik, który uraczył dzieci żartem i ciekawymi konkursami. Siostra Diana z załogą prowadziła wspólną część taneczną. Rodzice wzięli udział w zabawie, także poprzez aktywne wspomaganie dzieci w opróżnianiu stołów ze słodkości, a niektórzy w zapamiętaniu pchali niebiański pociąg do rytmów znanej piosenki Ryszarda Rynkowskiego nawet wówczas, gdy zabrakło w nim już porozbieganych dzieci.

Kolejny Dzień Nieba był okazją do aktywnego wypoczynku rodzin w ich parafii, do integracji świeckich i duchownych. Katolicy z Bemowa mieli dzięki Dniu Nieba możliwość wzięcia udziału w zabawie ukazującej radość nieba nie tracąc przy tym okazji do przebieranek ani spotkania ich latorośli z rówieśnikami. Wiele radości przyniosła naszym młodym parafianom loteria z nagrodami. To dobry moment, aby przekazać słowa wdzięczności za jej ufundowanie ks. proboszczowi Kazimierzowi Jońcowi CSMA. Organizatorzy zatroszczyli się o to, aby każdy z uczestników miał okazję wylosować drobną, lub całkiem pokaźną, niespodziankę. Dużym zainteresowaniem cieszył się również kącik malowania twarzy oraz kącik fotograficzny (obsługiwany przez naszego nieocenionego fotografa, Pana Andrzeja Chęcia), w którym udokumentowane zostały nie tylko dziecięce uśmiechy ale również te piękne stroje, które wykonali wraz z rodzicami. Należy odnotować, że niektóre z dzieci tańczyły jeszcze długo po skandalicznej godzinie dwudziestej pierwszej przyprawiając ziewających opiekunów o ból głowy.

Po raz kolejny w przeddzień Dnia Wszystkich Świętych rzeczywistość materialna przeplatała się intensywnie z duchową, a wątki rozrywkowe nie przyćmiły kontekstu sakralnego Dnia Nieba. Dzieci z rodzicami, siostrami i duchownymi modliły się wspólnie, poznawały fakty na temat własnych świętych patronów i nie tylko. Należy podsumować tę relację konstatacją biblijną, że po owocach poznamy znaczenie Dnia Nieba dla naszej parafii. A te, jak widać, są dobre a parafianie sięgają po nie coraz liczniej, sądząc po frekwencji wspomnianej na początku.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego pięknego wydarzenia. Radość Dnia Nieba stała się naszym udziałem dzięki mrówczej pracy całego zespołu duszpasterskiego, na którego czele stał ks. Krystian Rosada CSMA i ks. Emil Kurek CSMA. Część artystyczna, to owoc wytrwałej pracy s. Diany Jonczyk CSSMA oraz jej roztańczonej ekipy rekrutującej się z bielanek, scholanek, dzieci uczestniczących w różańcach dla dzieci o godz. 17:00 ich rodziców oraz br. Błażeja Kuca CSMA. Również na ręce s. Diany oraz Wspólnoty Niewiast MI-KA-EL składamy wyrazy wdzięczności za przygotowanie i troskę nad poczęstunkiem. Ciasta były przepyszne i bardzo potrzebne, żeby uzupełnić siły konieczne do dalszej zabawy. Dziękujemy wspólnocie Domowego Kościoła za wszelką pomoc, bo ich zaangażowanie wspomagało organizację wydarzenia na wielu jego płaszczyznach. Niech radość nieba będzie nagrodą dla wszystkich, którzy współtworzyli kolejny w naszej parafii Dzień Nieba.

Tekst: Wojciech Jakóbik i ks. Emil Kurek CSMA
Zdjęcia: Andrzej Chęć