Michalici

„Gore Gwiazda Jezusowi”

26-01-2022

facebook twitter
Koncert Kolęd 9 stycznia 2022 Liturgicznej Scholi Dorosłych z towarzyszeniem orkiestry kameralnej.

⭐️„Gore Gwiazda Jezusowi”⭐️

Koncert Kolęd 9 stycznia 2022 Liturgicznej Scholi Dorosłych z towarzyszeniem orkiestry kameralnej.

Uroczystym Koncertem Kolęd w naszym kościele pragnęliśmy wyrazić głęboko przeżywaną radość płynącą z tajemnicy Objawienia się Syna Bożego, a także podzielić się nią poprzez zaproszenie wszystkich do wspólnego śpiewania.

Kolędy i pastorałki, skoczne, nastrojowe i kołyszące Dziecię do snu, staropolskie (sięgające korzeniami aż XV w.) i te bardziej współczesne („Bóg Człowiek”), na melodię polskich tańców narodowych, mazurka i poloneza zabrzmiały wzbogacone muzyką orkiestry kameralnej oraz Państwa głosami, za co z całego serca wszystkim dziękujemy!

Brzmienie kolęd przeplatane było słownymi refleksjami – zachwytami naszych wielkich Polaków, poetów, pisarzy i kompozytorów:

„Ileż w nich (kolędach) głębokich myśli, a nade wszystko czułej radości skierowanej do tego Bożego Dzieciątka, które w Świętą Noc przyszło na świat!” (Św. Jan Paweł II);

„Stary czy młody, wierzący czy obojętny religijnie – gdzież jest Polak, dla którego melodie „Bóg się rodzi” …, „Wśród nocnej ciszy” … - nie stanowiłyby części własnej duszy (E. Kossak).

Kolędy - kantyczki są nie tylko dorobkiem naszej polskiej kultury. Podtrzymywały one wiarę w narodzie w okresie zaborów i innych trudnych okresów naszej historii, umiłowanie ojczystego języka i muzyki ludowej, dawały nadzieję.

Z utęsknieniem będziemy czekać na następny koncert kolęd (za rok 🙂 ), w nadziei, że to wspólne kolędowanie napełniło wszystkich radością, miłością do Boga i bliźnich.

Niech Nowonarodzony Pan błogosławi nam wszystkim w Nowym 2022 Roku !

zdjęcia: ks. Emil Kurek CSMA