Michalici

Jest Dzień Nieba - Halloween nie potrzeba

29-10-2021

facebook twitter
Wieczorem, 28 października w naszej parafii zorganizowany został Dzień Nieba. Oto krótka relacja z tego wydarzenia.

Dzieci i dorośli spotkali się w sali parafialnej pod Kościołem pw. Matki Bożej Królowej Aniołów by świętować dzień nieba, uroczystą zabawę zorganizowaną przed Świętem Wszystkich Świętych, by przypomnieć o jego znaczeniu w dobie rosnącej popularności świeckich zabaw zwanych Halloween.

Duchowni naszej parafii zorganizowali imprezę zapoczątkowaną Mszą Św. pod nazwą Dzień Nieba. Przy okazji Mszy Św. księża Emil i Krystian wygłosili razem kazanie poświęcone „makaroi”, czyli po grecku „błogosławieństwom”, w tym tych zawartych w znanym fragmencie Ewangelii Św. Mateusza. Dzieci miały okazję wziąć aktywny udział w tej części Eucharystii opowiadając o Świętych za których się przebrały. Byli to przeważnie ich patroni-imiennicy, ale nie zabrakło białej rzeszy aniołków. Przebrany Św. Józef drapał brodę malowaną pisakiem, a Św. Aleksandra dzierżyła w dłoni palmę męczeństwa.

Msza Św. była jak zwykle centralnym punktem uroczystości, jednak był to także wstęp do świetnej zabawy ufundowanej w Sali pod naszym kościołem. Siostry zakonne zorganizowały tańce i śpiew, a księża prowadzili quiz z możliwością wylosowania ciekawych nagród. Dzieci, które przygotowały różańce własnej produkcji zostały także docenione w rozstrzygnięciu konkursu. Pojawiły się elementy animowanej zabawy z malowaniem twarzy i grami zespołowymi włącznie. Impreza ciągnęła się do późnych godzin wieczornych, szczególnie w rachubie najmłodszych uczestników. Rodzice mogli brać udział w zabawach lub obserwować je z bezpiecznej odległości popijając kawę lub herbatę.

Idea stojąca za tym przedsięwzięciem to chęć podkreślenia, że nasi święci patroni są wzorem do naśladowania i warto o nich pamiętać w dobie popularyzacji zabaw świeckich zwanych Halloween, które nieraz odwracają uwagę od Święta Wszystkich Świętych przypadającego pierwszego listopada. Święto nieba to właśnie inna nazwa tego ważnego dnia. Dzięki inicjatywie parafii dzieci mają możliwość przebrania się za wybranego Świętego, a więc udziału w zabawie przebieranej popularnej w ramach zabaw Halloween przy jednoczesnym odniesieniu się do święta liturgicznego.

Zdjęcia wykonał: Bernard Rozen