Michalici

Jubileuszowe Michalickie Spotkanie Młodych w Pawlikowicach

30-09-2021

facebook twitter
W sobotę, 25 września br. do podkrakowskich Pawlikowic przybyła blisko tysięczna rzesza dzieci i młodzieży z całej Polski.

W sobotę, 25 września br. do podkrakowskich Pawlikowic przybyła blisko tysięczna rzesza dzieci i młodzieży z całej Polski, aby się spotkać, posłuchać koncertów swoich ulubionych zespołów muzycznych takich, jak: "Małe TGD", "Luxtorpeda", a także "NiemaGOtu" oraz doświadczyć radości podczas wspólnej zabawy i jedności na modlitwie. Michalickie Spotkanie Młodych było przedostatnim akordem kończącego się Roku Jubileuszowego setnej rocznicy kanonicznego zatwierdzenia Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, którego dokonał ówczesny biskup krakowski książę Adam Stefan Sapieha 29 września 1921 roku.

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Pawlikowicach i jego otoczenie już od wczesnych godzin porannych stało się miejscem docelowego spotkania dla dzieci i młodzieży przybyłych ze swoimi duszpasterzami i opiekunami z michalickich parafii i placówek sióstr michalitek. Całość spotkania składała się z dwóch części. Pierwsza – przedpołudniowa skierowana była głównie dla małych dzieci. Od godziny 10.00 bawiły się one na kilku dmuchanych zjeżdżalniach, oraz uczestniczyły w licznych grach, zabawach i konkursach.

Któż jak Bóg! wołała do mikrofonu s. Agnieszka pozdrawiając wezwaniem św. Michała Archanioła nowo przybyłych uczestników festynu. W odpowiedzi dzieci wykrzyczały: Michael, Michael, lecz zdaniem prowadzącej zabawę Siostry to było ledwie pięćdziesiąt procent mocy, w południe miało już być lepiej. Po przywitaniu się ze sobą i zapoznaniu z terenem oraz przygotowanymi atrakcjami na scenę, usytuowaną obok dzwonnicy, weszły dzieci z zespołu „Małe TGD”, aby dać pierwszy tego dnia koncert. Młodzi wykonawcy urzekli pięknym śpiewaniem zgromadzoną najmłodszą publiczność oraz ich opiekunów, dając podczas występu żywe świadectwo swojej wiary. Powtórzone piosenki na bis staną się tego dnia nieodłącznym wspólnym elementem każdego z koncertów.

Oprócz muzycznych niespodzianek organizatorzy zadbali także o strawę duchową: katechezę do zgromadzonej młodzieży wygłosił ks. prof. Wojciech Węgrzyniak, popularny rekolekcjonista, a zarazem biblista, znany choćby z prezentowanego na YT cyklu: „Damy z Bogiem radę”. Swoim świadectwem z młodymi podzielili się również mieszkający w michalickiej parafii w Górsku, Monika i Marcin Gomułkowie,  znani z bloga „Początek Wieczności”.

Po konferencji ks. Węgrzyniaka wszyscy obecni przenieśli się z kościoła na plac wokół domu zakonnego, gdzie rozpoczęła się druga część Jubileuszowego Michalickiego Spotkania Młodych. Rozpoczął ją koncert księdza Jakuba Bartczaka, który rozruszał i porwał młodzież. Znany i lubiany katolicki raper, a także wikariusz parafii w Sulistrowicach, którego utwory zamieszczane na YouTube mają setki tysięcy odsłon, pisze w swoich tekstach i śpiewa o tym, czym sam żyje: o Bogu i swojej w Niego wierze. Jego występ spotkał się z wielkim aplauzem i oczywiście zakończył bisowaniem.

W Pawlikowicach przez cały weekend trwał przegląd potraw kulinarnych kół gospodyń wiejskich z gminy Wieliczka, prezentowany był również folklor ludowy. Na scenie występowały zespoły taneczne z regionu m.in. zespół „Mietniowiacy”.

O godz. 17.00 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył przełożony generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła ks. Dariusz Wilk CSMA, który też wygłosił Słowo Boże. Koncelebransami byli kapłani z Zarządu Zgromadzenia oraz księża michalici, przybyli z większości michalickich placówek i parafii. We Mszy uczestniczyły także siostry michalitki oraz dzieci i młodzież z placówek prowadzonych przez michalickie zgromadzenia zakonne, a także spoza michalickich parafii, przybyli ze swoimi duszpasterzami, opiekunami i rodzicami.

W wieczornej części Spotkania przed zgromadzoną w Pawlikowicach młodą publicznością wystąpił, dobrze znany młodzieży, zespół rockowy „Luxtorpeda”. Po nim zaś, było to kilka minut po godz. 21, rozpoczął swój występ zespół „NiemaGOtu”. Na scenę został wniesiony i wystawiony Najświętszy Sakrament. Rozpoczęła się adoracja, prowadzona przez lidera grupy; dla wszystkich był to czas uwielbienia i modlitwy. Koncert „NiemaGOtu” zakończył całe spotkanie.

W komentarzach internauci napisali m.in. „było na petardzie”, „Fantastycznie, Rewelacyjnie, Radośnie, Przepięknie. Wszystko na chwałę Pana. Dziękujemy pięknie”.

Założyciel wspólnot michalickich bł. ks. Bronisław Markiewicz, raz jeden odwiedził Pawlikowice, w którym od roku 1903 przebywali jego uczniowie i wychowankowie. Przy okazji wizyty, a było to 14 października 1909 r. w Księdze pamiątkowej zapisał: „zbudowany wielce Zakładem, dziękuję Bogu za łaski mu dane”. 

Uczestnicy Jubileuszowego Michalickiego Spotkania Młodych mogą, parafrazując słowa bł. Bronisława, śmiało powiedzieć: dziękujemy Bogu za Pawlikowice, za organizatorów, księży i siostry, za cały ten dzień, poznanych ludzi, za radość, wspólnotę i spotkanie. Miejmy nadzieję i prośmy o to, by przyniosło ono obfite owoce duchowe w życiu obecnych w Pawlikowicach dzieci i młodzieży.

Współorganizatorem Spotkania był Urząd Miasta i Gminy w Wieliczce. O bezpieczeństwo i ochronę zadbała miejscowa policja i straż miejsca, swój wkład mieli również druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej.   

Ks. Krzysztof Pelc CSMA, współpraca – kl. Mateusz Świtek CSMA

Fot. Anna Knurowska 

Więcej zdjęć po kliknięciu tutaj.