Michalici

Koncert pasyjny Chóru Harfa

22-03-2022

facebook twitter
27 marca o godz. 14.00 zapraszamy na koncert pasyjny w wykonaniu Chóru Męskiego im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego "Harfa".

Kościół Matki Bożej Królowej Aniołów
Warszawa, ul. Ks. Markiewicza 1
niedziela, 27 marca 2022r. godz. 14.00

 

Koncert Pasyjny

 Program koncertu:

Krüger - Ty, któryś gorzko
Bach - O głowo umęczona, chorał z Pasji wg św. Mateusza
Aiblinger - Maria, Mater gratie
Lotti - Ecce Panis Angelorum
Wactaw z Szamotuł - Ach, mój Niebieski Panie
Gounod - O Salutaris Hostia
Lachman - Kyrie, Agnus Dei z Missa in honorem Resurrectionis DNJC

Natalia Pawlaszek           – akompaniament

Paweł Choina                  – dyrygent

 

O CHÓRZE
HarfaChór Męski im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego "Harfa" działa nieprzerwanie od 1906 roku jako samodzielne stowarzyszenie. Założony przez grono uczniów, studentów i rzemieślników warszawskich - entuzjastów śpiewu chóralnego.
Pod wieloletnią dyrekcją Wacława Lachmana, absolwenta Konserwatorium Warszawskiego i ucznia Zygmunta Noskowskiego, chór zyskał szczególną sławę w polskim życiu muzycznym i środowisku śpiewaczym.
Po śmierci W. Lachmana zespół prowadzili m.in. Jerzy Kołaczkowski, Janusz Dąbrowski, Tadeusz Olszewski, Henryk Szewczuk, Krzysztof Kusiel-Moroz, Mirosław Janowski i Katarzyna Zemler. Od końca 2015 roku funkcję I dyrygenta sprawuje pan Paweł Choina.
Chór posiada szeroki, bardzo różnorodny repertuar koncertowy obejmujący dzieła muzyczne od średniowiecza do współczesności, w którym szczególne znaczenie ma Muzyka Polska. Chór męski, który przyjął imię swojego założyciela, w ciągu przeszło 100 lat istnienia wziął udział w wielu festiwalach i konkursach śpiewaczych krajowych i zagranicznych zdobywając główne nagrody. Występował na sławnych scenach polskich (m.in. Filharmonii Narodowej i Teatru Wielkiego w Warszawie) jak i poza granicami, w niemal wszystkich krajach Europy. Współwykonawcami na koncertach HARFY byli i są najlepsi polscy śpiewacy, muzycy i aktorzy.
Zespół był obecny przy wielu historycznych wydarzeniach Stolicy i Polski. Towarzyszył swoją muzyką przy odzyskiwaniu niepodległości, w czasie dwóch wojen światowych, nie zaprzestał działalności podczas okupacji hitlerowskiej i podczas Powstania 1944 roku.
Był obecny przy narodzinach Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, występował ponad 360 razy w programach radiowych i telewizyjnych w Polsce i za granicą, nagrał ponad 20 płyt i muzykę chóralną do trzech filmów, występował w spektaklach operowych i teatralnych.

Szczególne znaczenie dla powojennej historii zespołu miało tournee artystyczne do Włoch w grudniu 1993 r. którego ukoronowaniem był występ w trakcie Pasterki celebrowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Bazylice Św. Piotra w Rzymie. Śpiewane wówczas przez HARFĘ polskie kolędy bożonarodzeniowe słuchało 2 miliardy telewidzów na całym świecie.
Za swą działalność artystyczną Chór Męski "HARFA" otrzymał szereg nagród i wyróżnień. Do najważniejszych z nich należą: Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej "Dla najlepszego chóru polskiego" (1937) oraz Nagrody Ministra Spraw Zagranicznych i Ministra Kultury i Sztuki.

W ramach Towarzystwa Śpiewaczego "HARFA" na przestrzeni lat podjęto i przeprowadzono szereg inicjatyw społecznych związanych z organizacją życia muzycznego w Warszawie. Towarzystwo jest organizatorem koncertów i festiwali muzycznych, które na trwałe wpisały się w życie kulturalne Mazowsza jak też innych części naszego kraju.

Więcej informacji o chórze znajdziesz po kliknięciu tutaj.