Michalici

Majowe "B9 - Boża Dziewiątka"

07-05-2022

facebook twitter
Podczas naszego przedostatniego spotkania „B9-Bożej Dziewiątki” w tym roku duszpasterskim podjęliśmy temat Miłosierdzia Bożego.

Miłosierdzie Boże to z całą pewnością najbardziej aktualny przejaw kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa obecny w naszych czasach. Nawet sam Pan Jezus upomniał się o niego poprzez św. Siostrę Faustynę Kowalską, jak również przez niezwykłą żywotność tego kultu nie tylko w Polsce ale i na całym świecie.

Podczas naszej „B-Dziewiątki” nie mogło zabraknąć wyjaśnienia najważniejszych i najbardziej charakterystycznych elementów i symboli związanych z Bożym Miłosierdziem. Na początku obejrzeliśmy wycinek zwiastunu filmu „Miłość i Miłosierdzie”, który wprowadził nas w temat. Następnie, opierając się na fragmentach z Dzienniczka św. Siostry Faustyny, umiejscowiliśmy tę tajemnicę w kontekście Męki Pańskiej, której nasz Zbawiciel dokonał z miłości do każdego z nas – rana Serca Jezusowego – oraz Jego Zmartwychwstania.

W kolejnych fragmentach odczytywanych przez Amelię, która wcieliła się w rolę św. Faustyny, usłyszeliśmy jakie jest znaczenie promieni wychodzących z Serca Pana Jezusa. Świetlno-chemiczny eksperyment pozwolił nam zobaczyć na własne oczy, jak mogły wyglądać takie promienie z wizji polskiej mistyczki.

Dowiedzieliśmy się, że promień blado-błękitny symbolizuje łaskę usprawiedliwienia. Pan Jezus obmywa nas z grzechów ilekroć skruszeni przystępujemy do kratek konfesjonału i prosimy o przebaczenie. Promień czerwony, to nowe życie, do którego jesteśmy zaproszeni w sakramencie Eucharystii. Pan Jezus daje nam udział w swoim Boskim życiu.

Dziękujemy wszystkim, którzy współtworzyli nasze kolejne spotkanie formacyjne: ks. Krystianowi Rosadzie CSMA, ks. Emilowi Kurkowi CSMA, s. Dianie Jonczyk CSSMA. Słowa wdzięczności kierujemy także do s. Kingi Walkiewicz, scholanek – szczególnie naszej odważnej Amelii Rodak, która podjęła się odegrania roli św. Faustyny – a także specjalistom od oświetlenia i reakcji chemicznych za pomysłowe, bezpieczne i widowiskowe zobrazowanie dzisiejszego tematu.

Tekst: ks. Emil Kurek CSMA

Zdjęcia: Andrzej Chęć