Michalici

Miłosierne Serce Pana Jezusa

12-04-2024

facebook twitter
kwietniowe spotkanie "B9 - Bożej Dziewiątki"

Trwając w oktawie Wielkiej Nocy i nowennie do Miłosierdzia Bożego zgromadziliśmy się w naszej parafialnej świątyni w kolejny pierwszy piątek miesiąca.

Spotkanie rozpoczął układ taneczny bielanek i scholanek pod kierownictwem s. Diany Jończyk CSSMA do piosenki "Jezu ufam Tobie". Wielokrotnie wybrzmiały słowa, które znajdują się na sztandarze Miłosierdzia Bożego. Układ wskazał na promienie wychodzące z Serca Pana Jezusa.

Jako podsumowanie pierwszej części oddaliśmy głos samej św. Faustynie, w której postać wcieliła się Ola. Przeczytane przez nią fragmenty przypomniały nam, jak ważne jest orędzie Miłosierdzia Bożego i jak potrzebne współczesnemu światu.

Następnie ks. Krystian Rosada CSMA i ks. Emil Kurek CSMA w krótkiej katechezie wyjaśnili nam czym w swej istocie jest Miłosierdzie Boże. Pokazali je nam jako szczególny rodzaj Miłości Bożej, która wychodzi naprzeciw ludzkiego grzechu, słabości i nędzy, aby przynieść przebaczenie, odkupienie i dar odnowionej świętości. Te słowa pomogły mam również zrozumieć kolejną obietnicę Serca Pana Jezusa: Grzesznicy znajdą w mym sercu źródło nieskończonego Miłosierdzia.

Następnie skupiliśmy naszą uwagę na obrazie "Jezu ufam Tobie", w którym sam Pan Jezus uchyla nam rąbka tejże tajemnicy. Nasi prowadzący przybliżyli nam znaczenie jego elementów: koloru białego i czerwonego, gestu błogosławieństwa i wskazania na przebite serce. Na koniec usłyszeliśmy o znaczeniu Święta Bożego Miłosierdzia oraz o różnych formach jego kultu i czci.

Czerwony kolor promienia widoczny na słynnym obrazie wskazuje nam na odnowione życie, które rozpoczyna się z momentem doświadczenia przebaczającej miłości Pana Jezusa. Po pierwszej części pierwszopiątkowego spotkania przeszliśmy do celebracji tajemnicy życia i Zmartwychwstania Pana Jezusa, która jest Msza Święta, dopełnienie i punkt kulminacyjny każdej "Bożej Dziewiątki".

Tekst: ks. Emil Kurek CSMA
Zdjęcia: Andrzej Chęć