Michalici

Nadziejo w Tobie umierających… - listopadowe B9

04-11-2022

facebook twitter
Bł. Chiara Badano pomogła nam zdobyć kolejny szczyt świętości i zrozumieć, dlaczego Serce Pana Jezusa jest źródłem niegasnącej nadziei.

Listopadowa „Boża Dziewiątka”, czyli nasze kolejne spotkanie formacyjne koncentrujące się wokół praktyki pierwszych piątków miesiąca, już za nami. Tym razem podjęliśmy na nim nieco trudniejszą tematykę. Dotknęliśmy zagadnień, z którym zetknie się każdy przekraczający bramę cmentarną, aby w pierwszych listopadowych dniach odwiedzić groby swoich bliskich, czyli tematu „przejścia” – śmierci. Światło na całą tę tajemniczą rzeczywistość rzuciła nam cnota główna – nadzieja, jak również ta, którą samą nazywano „Światłem”, bł. Chiara „Luce” Badano.

Na początku konferencji ks. Krystian Rosada CSMA i ks. Emil Kurek CSMA sięgnęli po obraz sztormu na morzu i miotanego falami statku. Zauważyli, że jest pewien przedmiot, który pomaga marynarzom opanować tak trudną sytuację, a jest nim kotwica. W chrześcijańskiej symbolice od wieków kojarzona z cnotą nadziei, czyli duchową dyspozycją, która pomaga trwać w dobru pomimo przeciwności i z ufnością oczekiwać Bożej pomocy.

Zobrazowaniem heroicznego „zakotwiczenia” swojego życia w Panu Bogu, była postać bł. Chiary Badano. Obejrzeliśmy krótki film prezentujący jej niesamowity życiorys. Zobaczyliśmy, jak wielkich rzeczy Pan Bóg potrafi zdziałać w sercach tych, którzy złożą w nim całkowitą ufność i nadzieję.

Nasi michaliccy prelegenci odwołując się do jej biografii przedstawili 3 istotne elementy chrześcijańskiej nadziei. Po pierwsze jej początek, który bierze się z sakramentu chrztu. To właśnie wtedy otrzymujemy nadprzyrodzony dar nadziei. Ona wzywa nas do stawiania czoła złu i grzechowi – złożenia całej ufności w tym, który wezwał nas do nowego życia dzieci Bożych i umierania dla grzechu. Następnie zobaczyliśmy, jak nadzieja znamionuje całe nasze życie i pozwala dokonywać niełatwych wyborów, potwierdzających naszą przynależność do Chrystusa. Na końcu przekonaliśmy się, jak ważna jest ta cnota główna, gdy zbliża się moment naszego przejścia z tego świata. Gdy wszystkie życiowe światła gasną, to ona podtrzymuje w nas pewność na spotkanie z Miłosiernym Bogiem w wieczności. Ta część konferencji przeplatana była cytatami bł. Chiary Badano, które odczytała nasza odważna Ela.

Światło nadziei zostało pięknie zobrazowane stopniowym wygaszaniem świateł w naszej świątyni aż do zupełnego mroku (symbolicznego ukazania momentu śmierci) rozświetlonego przez Światłość Wiekuistą – procesję światła utworzoną przez bielanki i scholanki, wskazującą na „jedyne światło, które nie zna kresu” – naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa w symbolu obrazu i krzyża.

Właśnie z nim spotkaliśmy się podczas kolejnej a zarazem najistotniejszej części każdej „Bożej Dziewiątki”, czyli Eucharystii.

Po Mszy Świętej wszyscy uczestnicy „B9” otrzymali karty z wizerunkiem bł. Chiary „Luce” Badano wraz ze specjalnym listopadowym zadaniem. Mają oni zanieść światło nadziei swoim bliskim zmarłym, czyli ofiarować za nich dar odpustu zupełnego.

Na zakończenie dla wytrwale gromadzących kolejne wpisy w „B-dziewiątkowych” książeczkach dokumentujących kolejne spowiedzi, było coś ekstra. Była to drobna dawka dodatkowej motywacji do trwania na pięknej drodze praktyki pierwszych piątków miesiąca – loteria z nagrodami.

Serdecznie dziękujemy zespołowi duszpasterskiemu, który włączył się w organizację tego pierwszopiątkowego wieczoru. Obok głównych koordynatorów – ks. Krystiana Rosady CSMA, ks. Emila Kurka CSMA dziękujemy s. Dianie Jonczyk CSSMA za czuwanie nad stroną artystyczną i włączenie w to dzieło połączonych siły bielanek i scholanek wraz z ich rodzicami. Słowa wdzięczności kierujemy też do s. Wenancji Mielniczek CSSMA za pomoc w przygotowaniu wystroju i nastroju naszej świątyni :-). Ta przepiękna kotwica uwieczniona na zdjęciach, to dzieło Pani Małgorzaty Kawęckiej, która mimo licznych obowiązków, projektów i zleceń artystycznych zdołała jeszcze z ewidentną Bożą pomocą (bo przy jej napiętym harmonogramie to mały dowód, że bilokacja jednak się wydarza :-) ) odrobinkę czasu, aby upiększyć naszą „B – Dziewiątkę” tym przepięknym dziełem sztuki. Serdecznie dziękujemy! I już nie możemy się doczekać, co przygotują dla nas w grudniu… :- )

Tekst: ks. Emil Kurek CSMA
Zdjęcia: Andrzej Chęć