Michalici

Odpust parafialny i srebrny jubileusz kapłaństwa ks. proboszcza Kazimierza Jońca CSMA

29-05-2024

facebook twitter
26 maja w Dniu Matki przeżywaliśmy podniosłą uroczystość ku czci naszej Matki, Maryi czczonej pod tytułem Matki Bożej Królowej Aniołów oraz srebrny jubileusz święceń kapłańskich ks. proboszcza Kazimierza Jońca CSMA.

"Kapłaństwo jest darem Boga dla Jego Kościoła i dla ludzkości. W nim sam Chrystus staje się obecny pośród nas jako Ten, który nas miłuje i ofiaruje swoje życie za nas." - Papież Benedykt XVI.

Uroczysta Eucharystia miała miejsce o godz. 13:00 i zgromadziła nie tylko licznie przybyłych parafian ale również znamienitych gości. Modlił się z nami Ojciec Generał Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, ks. Dariusz Wilk CSMA wraz z przedstawicielami Rady Generalnej a także reprezentanci dekanatu jelonkowskiego, kapłani i przyjaciele srebrnego jubilata. Cieszyła nas obecność Pana Mariusza Drapikowskiego, artysty i wykonawcy monstrancji oraz osób zaangażowanych w grupy parafialne, szczególnie Liturgicznej Scholi Dorosłych pod dyrekcją Pana Adama Motyczyńskiego i Anny Surowiec. W śpiewie na cześć Matki Bożej Królowej Aniołów wspierał nas również zespół regionalny „Michalczowianie”.

Słowo Boże skierował do nas ks. dr Ryszard Andrzejewski. Wskazał na wartość sakramentu święceń i rolę posługi kapłańskiej we współczesnym świecie. Nagranie homilii odpustowej publikujemy poniżej:

Po zakończonych obrzędach komunii świętej nadeszła chwila na okazanie wyrazów szacunku i uznania dla ks. proboszcza Kazimierza. Liczna reprezentacje grup parafialnych oraz gości z różnych zakątków Polski, gdzie posługiwał jubilat składała życzenia oraz drobne prezenty. Bezpośrednio po nich głos zabrał Ojciec Generał:

Na zakończenie słowo skierował do nas sam ks. proboszcz Kazimierz, który podziękował Bogu za doświadczenie 25 lat posługi, jako kapłan i duszpasterz:

Kolejna część dzisiejszej uroczystości miała miejsce w Kaplicy Aniołów, gdzie udaliśmy się w wraz z asystą liturgiczną przy śpiewie maryjnej pieśni. Po dotarciu przed nowy ołtarz adoracji, jego uroczystego błogosławieństwa dokonał Ojciec Generał. Następnie przed Najświętszym Sakramentem, ks. proboszcz oddał Bogu chwałę za wielkie dzieła, które czyni w naszej wspólnocie parafialnej oraz zawierzył Chrystusowi przez ręce Jego i naszej Matki wszystkich, którzy przyczynili się do powstania ołtarza adoracji oraz monstrancji. Dziękczynienie zwieńczył uroczysty hymn „Ciebie, Boga wysławiamy”.

Po uroczystości w kościele przeszliśmy wraz z zaproszonymi gośćmi do sali widowiskowej, gdzie miał miejsce obiad oraz program artystyczny przygotowany przez parafian.

Tekst: ks. Emil Kurek CSMA
Zdjęcia: Bernard Rozen