Michalici

Pielgrzymka autokarowa do Górek.

27-09-2022

facebook twitter
Zapraszamy na wyjazd do Górek k. Garwolina do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na uroczyste nabożeństwo fatimskie.

W sobotę 1 października z naszej parafii wyruszy pielgrzymka autokarowa na nabożeństwo fatimskie do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach k. Garwolina. Wyjazd o godz. 14.00 z parkingu koło kościoła. Powrót około godziny 21.00 z Górek. Zapisy na wyjazd do środy w zakrystii i na furcie domu zakonnego. Więcej informacji u ks. Jakuba Kasprzyckiego CSMA (adres mail: jakubekkasprzyk@gmail.com ).

 

Historia Sanktuarium w Górkach ma swoje źródło w objawieniach Matki Bożej. Kronika góreckiej kaplicy podaje, iż "w pobliżu wsi Górki wracający z pól mieszkańcy widzieli na skraju lasu postać kobiecą odzianą w jasną szatę, od której promieniowała jasność. Widzeniu temu towarzyszyły dźwięki sygnaturki".

A co na ten temat mówili sami mieszkańcy Górek? Oto kilka świadectw.

"Ludzie zaczęły mówić, że tam jakiś cud był, że Matka Boża sie objawiła..."

"7 letnia dziewczynka opowiadała, że tu w Górkach objawiła się jej Matka Boża, że tu wytryśnie źródełko, że tu powstanie klasztor, że tu będą wycieczki przyjeżdżać".

"Widzieliśmy światło, taki blask z 1,5 m - za tym blaskiem jakby ktoś szedł i też miał światło".

Te niezwykłe wydarzenia głęboko wyryły się w sercach mieszkańców Górek, skłoniły ich do odczytania znaków Bożych oraz podjęcia czynów na owe czasy heroicznych, czynów zmierzających do wybudowania w tym miejscu świątyni.

Zanim jednak powstała parafia i sanktuarium, na terenie rzekomych objawień wybudowano maleńką kapliczkę, która otrzymała tytuł matki Bożej Szkaplerznej, było to w 1935 r. Raz w roku, w Zielone Świątki, odprawiano w niej Mszę św. W okresie okupacji hitlerowskiej ukrywający się w pobliskich lasach księża sprawowali Eucharystię codziennie. Po wojnie Mszę św. sprawowano raz na miesiąc, zaś po paru latach, w okresie wiosenno - letnim, w każdą niedzielę. 

Wiernych przybywało, stąd też trzeba było przystąpić do rozbudowy kapliczki. Dlatego w 1981 r. biskup siedlecki Jan Mazur poświęcił kamień węgielny, pod nowy Kościół. Budowa trwała 4 lata. I tak oto w 1984 r. biskup siedlecki Jan Mazur tworzy nową parafię Górki, bo wcześniej Górki należały do parafii Garwolin. Od tego momentu nowa parafia została powierzona na stałe Zgromadzeniu św. Michała Archanioła (Michalitom).

W 1997 r. nowy biskup siedlecki bp Jan Nowak, wydał Dekret kluczowy dla dalszych dziejów kościoła i parafii:

Przychylając się do prośby duszpasterzy i wiernych parafii Górki k. Garwolina, biorąc pod uwagę wieloletni kult maryjny i fakt, że od dziesięciu lat w każdą pierwszą sobotę miesiąca od maja do października odprawiane są nabożeństwa fatimskie z licznym udziałem wiernych, niniejszym dekretem, ku większej chwale Bożej i czci Matki Najświętszej, ogłaszam kościół parafialny w Górkach k. Garwolina Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

Od 2013 r. trwa rozbudowa świątyni, ponieważ okazało się, że ta świątynia nie jest w stanie pomieścić ludzi, nawet na poszczególne niedzielne Msze św.

Pielgrzymi przybywający do Górek na nabożeństwa fatimskie, nie byli w stanie pomieścić się w kościele. Dlatego już w 1987 r. na zewnątrz wybudowany został ołtarz, zwany fatimskim. Napis na głównej ścianie przypominał wiernym wezwanie Matki Bożej z Fatimy: Odmawiajcie różaniec. Wystrój ołtarza nawiązuje do cudu w Fatimie z 13 października 1917 r., znanego jako cud wirującego słońca, oraz do postaci pastuszków: Łucji, Franciszka i Hiacynty. Przepowiednie fatimskie oraz spotkanie dzieci z Matką Bożą miały miejsce w górzystym terenie, a sama postać Maryi ukazywała się na skalnym dębie. Dlatego ołtarz fatimski usytuowany jest na otwartym leśnym terenie, a elementy jego wystroju nawiązują do tegoż otoczenia.

Obok ołtarza fatimskiego znajdują się pomniki Jana Pawła II i Bronisława Markiewicza.

Duszpasterze i spowiednicy przekonani są o działaniu Maryi na tym miejscu, czego świadectwem jest rozwój nabożeństw fatimskich. Wielka jest liczba nawróceń, wzrasta liczba osób przystępujących do Komunii św.

Jest to miejsce, które wyjątkowo nastraja do modlitwy i refleksji nad życiem. Świadczą o tym wpisy do Księgi Próśb i Podziękowań, zamawiane intencje Mszy św., a także wielka potrzeba porad duchowych czy to w sakramencie pokuty, czy w osobistej rozmowie.