Pielgrzymka do Wilna - relacja
16-11-2024
W dniach 7-10 XI 2024 grupa osób z naszej parafii pod przewodnictwem naszego księdza Proboszcza Kazimierza Jońca była na pielgrzymce religijno - patriotycznej na Litwie.Naszymi przewodnikami byli: znany podróżnik i pisarz Stefan Czerniecki oraz wspaniała pani Teresa Kaplewska, przewodnik o wielkiej wiedzy i cudownym sercu.
Zwiedziliśmy trzy piękne miasta Litwy: Troki, Wilno i Kowno. Troki to zabytkowe miasto z pięknym jeziorem i zamkiem na wyspie, w którym mieszkał książę Witold, brat przyrodni króla Władysława Jagiełły. Późnym wieczorem dotarliśmy do Wilna.
W piątek po śniadaniu zwiedziliśmy kościół św. Teresy z Avilla i udaliśmy się do Ostrej Bramy, gdzie w południe Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej celebrował ksiądz Proboszcz Kazimierz. Niezapomniane przeżycie! Zostawiliśmy Matce Bożej nasze intencje i prośby w najważniejszym duchowo miejscu Wilna. Zwiedziliśmy jeszcze kościół pod wezwaniem Piotra i Pawła.
Po odwiedzeniu miejsca, w którym Pan Jezus objawił siostrze Faustynie Koronkę do Miłosierdzia Bożego, udaliśmy się do Wileńskiej Bazyliki Katedralnej. Modliliśmy się przy grobach biskupów i poznaliśmy historię Juliusza Słowackiego i jego rodziny.
W sobotę udaliśmy się na cmentarz na Rossie, miejsce polskiej pamięci narodowej. Zobaczyliśmy mauzoleum serca Józefa Piłsudskiego i jego matki Marii Piłsudskiej z Bilewiczów. Po krótkiej modlitwie w kaplicy z prochami przywódców i bohaterów Powstania Styczniowego odwiedziliśmy nagrobki Lelewela i innych znanych Polaków.
Następnie pojechaliśmy do pracowni malarskiej Eugeniusza Kazimirowskiego, w której powstał słynny obraz Jezusa Miłosiernego. Siostra Dorota dała wykład o Miłosierdziu Bożym i o historii powstania obrazu. Na koniec odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
Kolejnym punktem programu był Uniwersytet Wileński, założony przez króla Stefana Batorego. Usłyszeliśmy przy okazji historię Filaretów i Filomatów, obejrzeliśmy dziedziniec Uranii, ulubione miejsce spotkań Adama Mickiewicza i Filomatów.
O 17.00 drugie wielkie przeżycie duchowe w Wilnie - Msza św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, celebrowana przez księdza Proboszcza.
Niedzielę zaczynamy od Mszy św. w Kościele Polskim, żegnamy Matkę Bożą w Ostrej Bramie i udajemy się do Kowna. Zwiedzamy Zamek, Ratusz, najstarszy kościół w Kownie, położony blisko rzeki Niemen, a następnie wchodzimy do pięknie odrestaurowanej katedry. Na placu ratuszowym słyszymy historię pobytu Mickiewicza w Kownie.
Z wielkim żalem rozstajemy się z Kownem i z panią przewodnik Teresą Kaplewską. Z modlitwą i śpiewem, w dobrej atmosferze wracamy do Warszawy. Wartościowa i bardzo udana pielgrzymka, na zawsze zapamiętamy Ostrą Bramę, Wileńską Bazylikę Katedralną z kaplicą św. Kazimierza, skwer Moniuszki, tablice pamięci Mickiewicza, Słowackiego, Gałczyńskiego i wiele innych ciekawych miejsc, związanych z naszą Ojczyzną.
Uczestnicy pielgrzymki:
Andrzej Pomykała z żoną Elżbietą