Michalici

Przewodniczący Episkopatu o ataku na Ukrainę

25-02-2022

facebook twitter
Przewodniczący Episkopatu spotkał się z dziennikarzami 24 lutego w Domu Arcybiskupów Poznańskich.

To, co dokonuje się na naszych oczach, to kolejna odsłona niegodziwego działania antychrześcijańskiego, które nie bierze pod uwagę ani opinii innych ludzi, ani cierpienia innych ludzi, ani też prawa do niepodległości każdego państwa – powiedział przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki po inwazji Rosji na Ukrainę. Przewodniczący Episkopatu spotkał się z dziennikarzami 24 lutego w Domu Arcybiskupów Poznańskich.

Abp Stanisław Gądecki podczas briefingu w Poznaniu zwołanym po ataku Rosji na Ukrainę wyraził solidarność Kościoła w Polsce z Ukrainą. Przypomniał swój poranny apel, w którym w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, stanowczo potępił działania Rosji i Władimira Putina, „uznając je za niedopuszczalny i haniebny akt barbarzyństwa, skierowany wobec suwerenności i niezależności niepodległego państwa”. Podkreślił też, że Kościół w Polsce pragnie przyjść Ukrainie z pomocą, również materialną.

„Ta sytuacja nie tylko dotyczy Ukrainy i Rosji, ale Polski i całej Europy. W odniesieniu do Rosji, gdyby to poszło w kierunku poparcia dla jej działań, jak mówi Cyryl, byłoby to duże zdeformowanie sumienia Rosjan. Może im się podobać, że wracają do imperium, ale niszczą swoje sumienia” – powiedział abp Stanisław Gądecki. Podkreślił,że naszym zadaniem nie jest dostarczanie broni, ale narzędzia pokoju, „czyli tego, co jest potrzebne do codziennego utrzymania ludzi i daje nadzieję tym, którzy mają być ponownie podporządkowani Rosji”.

Przewodniczący Episkopatu Polski zaznaczył, że odpowiedzią na tę sytuację jest post, modlitwa i dzieła miłosierdzia oraz otwartość i gościnność wobec Ukraińców. Zapewnił też o solidarności z abp. Mieczysławem Mokrzyckim i abp. Światosławem Szewczukiem oraz podkreślił potrzebę wzmocnienia modlitwy Kościoła w Polsce i Europie.

Poinformował też o zwołaniu specjalnego spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.