Michalici

Realizacja ołtarza adoracji

16-03-2024

facebook twitter
Słowo Księdza Proboszcza Kazimierza Jońca CSMA dotyczące kolejnego etapu realizacji projektu ołtarza adoracji oraz monstrancji.

Drodzy Parafianie!

Minionej niedzieli mówiłem podczas ogłoszeń parafialnych o planach związanych z realizacją nowego Ołtarza Adoracji (tabernakulum) w Kaplicy Aniołów, dziś chciałbym te informacje podać pisemnie, żeby wszystko było jasne i przejrzyste. Otóż mamy już nową piękną monstrancję wykonaną z darów parafian składanych na ten cel przed laty. Obecnie wystawienie Najświętszego Sakramentu w tejże monstrancji robione jest nie codziennie, ale od czasu do czasu z prozaicznych powodów związanych z bezpieczeństwem. Monstrancja musi być utwierdzona na stałe, nieco niżej niż obecnie, aby w sposób dogodny można było umieszczać i wyjmować Sanctissimum. Projekt ołtarza był zrobiony w minionym roku, jest on dopasowany artystycznie do wystroju całej kaplicy. Po wykonaniu monstrancji i konsultacjach z Radą Parafialną oraz parafianami podczas kolędy przystępujemy do realizacji drugiej części projektu. Realny czas zakończenia całości to maj br., być może odpust parafialny, który w tym roku przypadnie 26 maja w Dniu Matki.

W Kaplicy Aniołów już od dłuższego czasu znajdują się informacyjne rollupy dotyczące idei światowej modlitwy o pokój. W 2008 roku Stowarzyszenie Regina della Pace podjęło dzieło stworzenia na świecie 12 ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu, tzw. 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju, w których już znajdują się lub będą wykonywane kaplice modlitwy o pokój. Kaplice Pokoju powstają na wszystkich kontynentach, aby w ramach idei propagowania pokoju i pojednania między ludźmi, stworzyć Światowe Centrum Modlitwy o Pokój i łańcuchem modlitwy objąć całą ziemię. Dotychczas powstały Kaplice Pokoju: w Betlejem w Izraelu, Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, Oziornoje w Kazachstanie, Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Namyang w Korei Południowej i Kibeho w Rwandzie, w Dagupan na Filipinach. Każdy z ołtarzy do Kaplic Pokoju błogosławiony jest przez Ojca Świętego. Polska Kaplica Pokoju w Niepokalanowie jest ósmą Gwiazdą a my jesteśmy bardzo blisko Niepokalanowa. Możemy więc znaleźć się jakby w blasku i zasięgu modlitewnym tego ogólnoświatowego dzieła. Tym bardziej, że wykonawcą naszego ołtarza będzie ten sam artysta.

Aby zostało dokończone to dzieło w naszej parafii, potrzebne jest nasze wspólne zaangażowanie:

WSPARCIE MODLITEWNE

- Zachęcam, aby w tej intencji adorować Najświętszy Sakrament w Kaplicy Aniołów, odmawiać różaniec, podejmować wyrzeczenia, ofiarować cierpienia.

- Od 26 lutego codziennie o godz. 15.00 w Kaplicy Aniołów trwa trzymiesięczna modlitwa do Królowej Aniołów w tej intencji.

WSPARCIE MATERIALNE

Materialnego wsparcia dla powstania nowego ołtarza Adoracji, można udzielić:

- zwyczajnie poprzez tzw. ofiary inwestycyjne do kopert lub na konto parafii z dopiskiem: „Ołtarz Adoracji”.

- można też napisać osobisty List do Pana Boga, jako szczególny akt oddania się siebie, rodziny lub bliskiej osoby Panu Bogu. Może on zawierać osobiste doświadczenia spotkania z Bogiem: ocalenie zdrowia, życia, uratowanie rodziny od rozpadu, itp. lub prośbę o takie i podobne łaski. List przez nikogo nie będzie czytany, w specjalnej tubie będzie wmurowany w ołtarz pod stopami Maryi. Wraz za tym aktem zawierzenia będzie szło osobiste zobowiązanie się do adorowania Najświętszego Sakramentu - np. 1x w tygodniu, 2x w miesiącu (każdy zdecyduje sam) – i też ofiara finansowa na powstanie ołtarza np. 1 000 zł. Jeżeli ktoś zechce uczestniczyć w powstaniu tego dzieła proszę o kontakt ze mną, celem wpisania na listę darczyńców i otrzymania specjalnej tuby na list. Serdecznie zapraszam do udziału w powstaniu tego wyjątkowego dzieła, które pozostanie w parafii na długie lata a może będzie też przyczynkiem - jeżeli zwiększy się liczba osób adorujących Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie - do powstania Adoracji Wieczystej w naszej parafii. Życzę wszystkim wytrwania w wielkopostnej ascezie i polecam naszej Matce i Królowej.

ks. proboszcz Kazimierz Joniec CSMA