Rekolekcje szkolne dla SP 357 – „Prostujcie drogi!”
10-03-2024
W dniach od 5 do 7 marca w naszej parafii odbywały się rekolekcje dla uczniów SP357 w Warszawie. Poprowadzili je ks. Krystian Rosada CSMA i ks. Emil Kurek CSMA z pomocą katechetów.Odpowiednie przygotowanie serca przed obchodem najważniejszych tajemnic naszej wiary, to zadanie, które spoczywa nie tylko na ludziach dorosłych, ale odnosi się również do naszych najmłodszych parafian. Każdego roku duszpasterze naszej parafii wychodzą naprzeciw temu wyzwaniu poprzez organizowanie i przeprowadzenie rekolekcji wielkopostnych dla szkół objętych opieką duszpasterską Parafii Matki Bożej Królowej Aniołów. Już po raz trzeci z rzędu tego zaszczytnego lecz i wymagającego zadania podjęli się duszpasterze posługujący na co dzień naszej wspólnocie: ks. Krystian Rosada CSMA oraz ks. Emil Kurek CSMA przy współpracy katechetów SP 357: ks. Adriana Brudniaka CSMA, ks. Grzegorza Flisa CSMA oraz ks. Piotra Gołębiewskiego CSMA.
W tym roku hasłem przewodnim były słowa św. Jana Chrzciciela: „Prostujcie ścieżki!”. Tradycyjnie pierwsze dwa dni spotkań rekolekcyjnych odbyły się w sali widowiskowej Ośrodka Wychowawczo-Profilaktycznego MICHAEL. Tam nasi młodzi parafianie usłyszeli wiele praktycznych wskazań dotyczących prób, które napotykamy na swojej drodze. Wychodząc od znanych im obrazów i scen z filmów i bajek (szczególnie Król Lew z 1994 r. oraz jego odnowiona wersja z 2019) uchwyciliśmy schemat nieposłuszeństwa i brawury, które prowadzą nas do przykrych konsekwencji, grzechu. Zmierzyliśmy się ze schematem postawy „hakuna matata”, czyli konformizm, wygodnictwo, poprzestawanie na tym, co atrakcyjne, lecz na dłuższą metę prowadzące do stagnacji i niepodejmowania ważnych życiowych wyzwań. Odpowiedzi na te problemy znaleźliśmy w mądrości Kościoła zawartej na kartach Pisma Świętego. Zainspirowani wezwaniem św. Jana Chrzciciela zachęciliśmy naszych młodych rekolektantów do podjęcia wyzwania Wielkiego Postu oraz wejścia w dynamikę współpracy z łaską Bożą uzdalniającą nas do przyjmowania twórczej, aktywnej postawy wynikającej z uświadomienia sobie i przyjęcia miłości Bożej.
Jednym z trudnych tematów, który podjęliśmy była kwestia grzechu, walki duchowej i mechanizmów, którymi zło próbuje zawładnąć naszym życiem, pozbawić nas tożsamości, odciąć nas od życia Bożego oraz doprowadzić zaniżenia własnej wartości. W uchwyceniu tych przebiegłych mechanizmów pomogła nam projekcja fragmentów filmu a w rozprawieniu się z nimi, lub wskazaniu sposobów skutecznej walki – umacnianie się w wierze, czyli poznawanie i trzymanie się tego, który pokazał jak przechodzić zwycięsko przez wszystkie próby: naszego Pana, Jezusa Chrystusa.
Dzień trzeci zwieńczył nasze rekolekcyjne ćwiczenia. Dla klas 4-8 czekał zastawiony stół Eucharystii, którą poprzedziła ostatnia już nauka rekolekcyjna. Pozostając w „lwim klimacie” odczytaliśmy słowa Apokalipsy św. Jana Apostoła: „Zwyciężył lew z pokolenia Judy” (Ap 5,5) wskazując, do jak wielkiego zwycięstwa naszego Pana prowadzą nas wielkopostne drogi. Łącznikiem między treścią poprzednich dni rekolekcji i jego punktem kulminacyjnym były wybrane fragmenty filmu „Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa. Rekolekcjoniści pokazali, jakiej postawy uczy nas Pan Jezus i jak zawierzenie mu swojego życia w zaufaniu prowadzi do największego i ostatecznego zwycięstwa. Tym bardziej cieszył nas fakt, że wielu młodych ludzi odniosło swoje osobiste zwycięstwa nad grzechem poprzez sakrament pokuty i pojednania oraz, nasi młodzi parafianie chętnie włączyli się w oprawę liturgiczną oraz wsparcie ks. Emila swoim śpiewem w scholi.
Ostatniego dnia zaprosiliśmy naszych najmłodszych rekolektantów z klas 1-3 do poznawania Bożych ścieżek w Jego domu – naszej parafialnej świątyni. Zainspirowani przygodami bajkowych bohaterów sami wyruszyli na szlak odkrywania jak Pan Bóg jest obecny i działa we wspólnocie Kościoła. Młodzi odkrywcy mieli okazję doświadczyć modlitwy przed Najświętszym Sakramentem w Kaplicy Aniołów oraz chwili modlitwy adoracji, odkryli piękno i bogactwo szat, naczyń i przedmiotów liturgicznych w zakrystii, wspięli się na chór i mogli usłyszeć majestatyczne dźwięki organów a także przyjrzeli się z bliska prezbiterium. Przygodę odkrywania Domu Bożego zwieńczył konkurs z nagrodami, w którym uczniowie klas 1-3 mogli popisać się zdobytą wiedzą oraz wyśpiewać przed Bożym Obliczem piosenki, których nauczyły się podczas rekolekcji.
Pan Jezus przemierzając Ziemię Świętą dostosowywał przekaz swojej nauki, do napotkanego człowieka, szanując jego zdolności, możliwości i sposób postrzegania świata. Nie inaczej należy głosić Jego naukę w obecnych czasach. Mając to na względzie nasi rekolekcjoniści sięgnęli po przeróżne środki aktywizujące: projekcja fragmentów filmów (czemu bardzo sprzyjały warunki Sali widowiskowej, którą w mgnieniu oka można zamienić w prawdziwe kino!) opatrzonych komentarzami, dialog sceniczny, elementy rywalizacji ukazujące prawdy duchowe (przeciąganie liny), eksperyment, akompaniament gitary i piosenki z gestami dla kanalizowania tych ogromnych pokładów energii młodego człowieka na większą Bożą chwałę, transmisja na żywo dla ukazania na wielkim ekranie aktywności wykonywanych przez poszczególnych uczniów, tak aby cała grupa mogła czuć się w to zaangażowana, konwencja konkursu i zbierania punktów dla podtrzymania koncentracji i skupienia, drobne słodkie nagrody motywujące do podejmowania wysiłku, koło fortuny, wycieczka, sonda stworzona z wypowiedzi samych uczniów i wiele wiele innych…
Bogu niech będą dzięki za rekolekcje szkolne dla Szkoły Podstawowej nr 357 w Warszawie. Dziękujemy również ludziom, którzy podjęli się tak wielkiego wyzwania. Szczególne słowa uznania kierujemy do rekolekcjonistów: ks. Krystiana Rosady CSMA i ks. Emila Kurka CSMA. Dziękujemy, że podjęli się tego zadania oraz zrealizowali je w duchu bł. ks. Bronisława Markiewicza. Dziękujemy też wspierającym ich katechetom oraz nauczycielom a także odpowiedzialnym za organizację życia szkolnej społeczności za umożliwienie dzieciom spotkania z Panem Bogiem w czasie rekolekcji.
Tekst: ks. Emil Kurek CSMA
Zdjęcia: Andrzej Chęć