Rekolekcje szkolne dla SP 357 w Warszawie – Dzień II
19-03-2023
W dniach od 15 do 17 marca w naszej parafii odbywały się rekolekcje dla uczniów SP357 w Warszawie. Poprowadzili je ks. Krystian Rosada CSMA i ks. Emil Kurek CSMA z pomocą ks. Piotra Dąbrowskiego CSMA.Okres Wielkiego Postu wzywa każdego z nas do podjęcia rzetelnej pracy nad sobą, aby odpowiedzieć życiem na wezwanie do nawrócenia. Stąd też podczas drugiego rekolekcyjnego spotkania podjęliśmy tematykę walki duchowej i grzechu.
Wprowadzeniem w tak trudne tematy była dla nas biblijna historia o grzechu pierwszych rodziców oraz definicja grzechu ukuta przez Ojców Pustyni. Wszak greckie słowo oznaczające "grzech", hamartia, pochodzi od sztuki strzelania z łuku i oznacza właściwie "chybienie do celu". Grzeszyć znaczy w tym sensie "trafiać obok". Zobrazowaliśmy to naszym młodym rekolektantom korzystając z łuku treningowego. Pomimo najlepszych starań i chęci, nikomu ze śmiałków nie udało się „trafić w dziesiątkę”. W podobny sposób, często mimo najszczerszych chęci i mocnych postanowień poprawy popadamy w grzechy, popełniamy błędy, odnosimy mniejsze lub większe życiowe porażki.
Nad trudnym doświadczeniem porażki zatrzymaliśmy się odrobinę dłużej. Pomocą w rozważaniach była dla nas druga cześć „sondy szkolnej”. Sami uczniowie w krótkich wypowiedziach opowiedzieli, co stało się przyczyną ich porażek a także o wnioskach, które ta porażka pomogła im wyciągnąć. Trafnie wskazywali, jak ważne w takich momentach, jest wsparcie udzielane przez bliskie im osoby.
Św. Paweł uczy nas, że prawdziwa moc doskonali się w słabościach a Pan Bóg potrafi przekuć w duchowy sukces każde trudne doświadczenie. Umiejętność przeżywania porażek, trudności z Panem Jezusem na modlitwie, to piękna postawa, do której zachęcaliśmy naszych uczniów.
Wychodząc od wybranych scen z „Władcy Pierścieni” i „Opowieści z Narni” zaaranżowaliśmy przygotowania do duchowej walki z naszymi grzechami i słabościami. Najpierw zebraliśmy potrzebne wyposażenie. Kilkoro młodych śmiałków z latarkami w rękach i w zupełnej ciemności odszukali wskazówki poukrywane w zakamarkach znajdującej się za sceną ściance wspinaczkowej. Wszyscy pozostali śledzili ich poczynania za pomocą transmisji na żywo wyświetlanej na głównym ekranie. Tymi – zdobytymi w pocie czoła i z dużą dawką wrażeń – pomocami były warunki dobrej spowiedzi świętej, o które również trzeba podjąć staranie podczas każdego dobrze przeżytego Wielkiego Postu.
W ostatniej części nauki skoncentrowaliśmy się na sakramencie pokuty i pojednania. Wszyscy wiemy, że nie jest to doświadczenie łatwe. Często wymaga od nas dużej determinacji i duchowej siły. Upewnieni w poprzednim dniu, że Pan Bóg nie szczędzi nam swojej łaski zaprosiliśmy uczestników rekolekcji, do odkrywania i uruchomienia w sobie tego duchowego potencjału. Ilustracją tej duchowej walki stały się zawody przeciągania liny oraz maszyna „rękawica bokserska”. Nasi młodzi rekolektanci przekonali się z całą mocą o swojej duchowej sile, którą teraz wystarczy odpowiednio ukierunkować i sięgnąć po kolejny duchowy sukces – dobrą wielkopostną spowiedź świętą. Dla ułatwienia zdobycia tego duchowego sukcesu wyposażyliśmy każdego z nich w elektroniczną wersję broszurki zawierającej rachunek sumienia, formułę spowiedzi oraz kilka praktycznych porad i modlitw.
Dla naszych najmłodszych uczniów drugi dzień był kolejnym spotkaniem z królem Dawidem, który tym razem przygotowywał się do walki z Goliatem. Biorąc z niego przykład i my zebraliśmy wszystko co potrzebne, aby skutecznie stawiać czoło przeciwnościom. Przede wszystkim odkrywaliśmy siłę modlitwy, która zarówno rozświetla mroki naszych lęków oraz dodaje siły do walki z nimi. Tak przygotowani uczniowie stoczyli walkę z prawdziwym olbrzymem! Mamy nadzieję, że tak, jak napełnieni siłą płynącą z modlitwy, nie dali mu szans w zawodach w przeciąganiu liny, tak również będą mężnie stawiać czoła wszystkim przeciwnościom i pokusom w codziennym życiu.
Bogu niech będą dzięki za drugi dzień rekolekcji!
Tekst: ks. Emil Kurek CSMA
Zdjęcia: Andrzej Chęć i pomocnicy.