Michalici

Rozpoczęcie wizytacji kanonicznej A.D. 2023

23-10-2023

facebook twitter
22 października podczas Mszy Świętej o godz. 10:00 rozpoczęła się w naszej parafii wizytacja duszpasterska, którą prowadzi JE ks. bp Tadeusz Pikus.

W Kodeksie Prawa Kanonicznego czytamy następujące słowa: „Biskup diecezjalny poprzez swoją posługę utwierdza lud wierny w wierze, nadziei i miłości. Biskup realizuje te cele w szczególnym wymiarze w ramach wizytacji kanonicznej. Biskup ma obowiązek przeprowadzić taką wizytację zgodnie z normą prawną Kodeksu Prawa Kanonicznego, raz na pięć lat, osobiście lub przez swojego biskupa pomocniczego”. (por. kan. 396 – 397 KPK).

Wizytatorem naszej parafii jest ks. bp Tadeusz Pikus, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. O godz. 10:00 miał miejsce obrzęd rozpoczęcia wizytacji. Ksiądz Biskup nawiedził naszą świątynię otrzymując od Księdza Proboszcza klucze do kościoła – symbol władzy duchowej nad tutejszą wspólnotą. Następnie przywitany przez delegację parafian wysłuchał sprawozdania Księdza Proboszcza, w którym zarysował on obraz funkcjonowania naszej parafii od czasu ostatniej wizytacji przeprowadzonej w 2017 roku przez ks. bpa Rafała Markowskiego. Nagranie tegoż sprawozdania zamieszczamy poniżej:

W pierwszych godzinach wizytacji Ksiądz Biskup dwukrotnie nawiedził naszych najmłodszych parafian zgromadzonych na Mszach Świętych z udziałem dzieci w Kaplicy Aniołów. Skierował do nich okolicznościową naukę przybliżając temat wizytacji oraz misji. O godz. 11:30 Ksiądz Biskup przewodniczył uroczystości odnowienia przysięgi przez małżonków, którzy w tym roku przeżywają jubileusze ślubu. W krótkim przemówieniu do jubilatów ksiądz biskup podzielił się refleksją dotyczącą znaczenia rodziny oraz znaku jakim dla świata jest jedność małżeńska. Następca Apostołów przewodniczył Eucharystii o godz. 13:00 podczas której poprzez sakrament chrztu włączył do wspólnoty Kościoła Świętego dwoje naszych nowych parafian. Wcześniej skierował do nas homilię nawiązując do przeżywanego w tę niedzielę Dnia Misyjnego:

Na koniec każdej Eucharystii Ksiądz Biskup spotykał się z parafianami, prowadził z nimi rozmowy dotyczące życia parafialnego i bieżących spraw duszpasterskich. Ważnym momentem było również spotkanie z członkami Rady Duszpasterskiej oraz Rady Ekonomicznej, które odbyła się w domu zakonnym. Przedstawiciele parafii mieli możliwość wymiany myśli oraz szerszej dyskusji dotyczącej roli żywej wspólnoty parafialnej, jako koniecznego warunku do stawienia czoła wyzwaniom, przed którymi staje wspólnota Kościoła Powszechnego.

Publikujemy również jedno z przemówień wygłoszonych przez Księdza Biskupa podczas niedzielnych Mszy Świętych:

Publikujemy plan wizytacji na kolejne dni:

WTOREK (24 października)

10.00 – wizyta w Szkole Podstawowej nr 357;

11.30 – wizyta w Szkole Podstawowej nr 321;

12.30 – spotkanie z dziećmi w przedszkolu „Akademia pod Aniołkami”;

14.00 – spotkane ze wspólnotą księży michalitów, odwiedziny chorych kapłanów;

16.00 - kancelaria parafialna;

18.00 – Msza Święta w intencji grup parafialnych. Podczas procesji z darami wspólnoty przynoszą sprawozdania;

19.30 – spotkanie z księżmi dekanatu jelonkowskiego.

 

PIĄTEK (27 października)

15.00 – wizyta w Ośrodku Wychowawczo – profilaktycznym Michael i Oratorium;

16.00 – spotkanie z Zespołem Katechetów;

17.00 – spotkanie ze wspólnotą Sióstr Michalitek.

Zakończenie wizytacji.

 

Tekst: ks. Emil Kurek CSMA
Zdjęcia: Andrzej Chęć, ks. Emil Kurek CSMA, Bernard Rozen