Michalici

Ta, która przynosi nam Chrystusa

11-12-2023

facebook twitter
Ks. bp Michał Janocha dokonał błogosławieństwa nowej monstrancji.

9 dzień grudnia roku 2023 obfitował w przepiękne wydarzenia, w których szczególną rolę odegrała Patronka naszej parafii, Najświętsza Maryja Panna. Po Mszy Świętej roratniej, która jest wyrazem adwentowego czuwania z jej asystencją, wybrzmiał w naszej świątyni Akatyst ku czci Bogurodzicy. Tej niezwykłej modlitwie przewodniczyła Liturgiczna Schola Dorosłych z Adamem Motyczyńskim na czele.

Następnie na sposób procesyjny udaliśmy się do Kaplicy Aniołów, aby zetknąć się z kolejną odsłoną tajemnicy Matki Najświętszej. Była to jej dedykowana monstrancja, którą utworzyły wota ofiarnych serc naszych parafian a nowy kształt nadany jej został w pracowni Pana Mariusza Drapikowskiego.

Uroczystego błogosławieństwa dokonał ks. bp Michał Janocha. Następnie ks. Proboszcz Kazimierz Joniec dokonał krótkiego wprowadzenia a następnie przekazał głos Panu Mariuszowi Drapikowskiemu. Poniżej publikujemy nagranie z wystąpienia Pana Mariusza, wykonawcy monstrancji:

Nie sposób w tak krótkim wystąpieniu ująć cały zamysł i głębię treści, która powodowała artystą. Jesteśmy przekonani, że uchwycenie tego bogactwa myśli może stać się bogatą inspiracją dla modlitewnej adoracji. Dlatego też niebawem na naszej stronie internetowej ukaże się obszerniejszy artykuł przy współpracy z Panem Mariuszem i jego pracownią, którego zadaniem będzie sprostać temu zadaniu.

W hymnie Magnificat na kartach Ewangelii według św. Łukasza Maryja wychwala Boga za wielkie rzeczy, które uczynił jej Wszechmocny. Niewątpliwie ten grudniowy poranek stał się dla naszej parafii przestrzenią doświadczenia działania Bożego, które wywołuje podobny zachwyt i zachęca do postawy wdzięcznej kontemplacji w oczekiwaniu na spełnienie adwentowych obietnic. Mamy nadzieję, że każdy, kto z ufnym sercem będzie przystępował do adoracji Naszego Zbawiciela ukrytego w Najświętszym Sakramencie i oczekującego na nas każdego dnia w Kaplicy Aniołów doświadczy obfitości Bożych łask. Niech Matka Najświętszą, "ta, która przynosi nam Chrystusa" w znaku nowej monstrancji pomaga nam na jej wzór rozważać w sercu Boże misteria i Jego obecność w swoim Kościele i w sercach tych, którzy zbliżają się do Niego.

Zdjęcia: Andrzej Chęć

Tekst: ks. Emil Kurek CSMA