Michalici

W miejscu objawień Matki Bożej

08-10-2023

facebook twitter
W ostatnią sobotę września punktualnie o 6.00 rano z naszej parafii wyruszyła autokarowa pielgrzymka do Gietrzwałdu i Świętej Lipki. Nasze duchowe przeżycia rozpoczęliśmy od wysłuchania historii w miejscu objawień.

Otóż jedyne w Polsce objawienia maryjne uznane przez Kościół trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku.

13-letnia Justyna Szafryńska wracała z kościoła w Gietrzwałdzie do domu. Przygotowywała się do I Komunii Świętej i właśnie zdała egzamin u proboszcza, ks. Augustyna Weichsela. Gdy na głos dzwonu odmówiła Anioł Pański, na klonie rosnącym koło plebanii zobaczyła niezwykłą jasność, a w niej biało ubraną postać, siedzącą na złocistym tronie, udekorowanym perłami.

Po chwili zauważyła jasny blask zstępujący z nieba i anioła ze złotymi skrzydłami, w białej szacie. Gdy dziewczynka odmówiła Zdrowaś, Mario, postać podniosła się z tronu i wraz z aniołem uniosła się do nieba. Tak rozpoczęły się objawienia Matki Bożej.

Podczas widzenia Szafryńska zapytała Najświętszą Pannę: „Czego żądasz, Matko Boża?” i otrzymała odpowiedź: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec”. Od lipca dziewczynki miały codziennie objawienia w czasie wieczornego nabożeństwa różańcowego.

Wieść o objawieniach spowodowała napływ do Gietrzwałdu licznych pielgrzymów. Ówczesny biskup warmiński, Filip Krementz, jeszcze podczas trwania objawień w 1877 r. zwołał specjalną komisję teologów, by gruntownie zbadali sprawę. Komisja przebywała w Gietrzwałdzie już od 20 sierpnia, jeszcze podczas trwania objawień. W liczącym 47 stron sprawozdaniu zajęła stanowisko pozytywne, a dziewczęta określiła jako „bezpretensjonalne, proste, naturalne, dalekie od jakiejkolwiek przebiegłości”.

Na początku września 1877 r. biskup powołał ponadto komisję składającą się z trzech lekarzy, by zbadali wizjonerki podczas objawień. Lekarze orzekli, że symulacja nie wchodzi w rachubę.

1 września 1977 r. odbyły się uroczystości 100-lecia objawień Matki Bożej, którym przewodniczył kard. Karol Wojtyła, metropolita krakowski. W tym dniu bp Józef Drzazga, biskup warmiński, uroczyście zatwierdził kult objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Wydał dekret zatwierdzający objawienia jako wiarygodne, nie sprzeciwiające się wierze i moralności chrześcijańskiej.

Podczas Mszy świętej przedstawiliśmy Bogu nasze intencje przez wstawiennictwo Matki Bożej. Następnie korzystając z pięknej pogody, mogliśmy pójść do cudownego źródełka aby zaczerpnąć wody, zakupić dewocjonalia. Na koniec zjedliśmy smaczny obiad i wyruszyliśmy do Świętej Lipki.

Tam wraz z przewodnikiem mogliśmy poznać historię pięknej barokowej świątyni i przyklasztornych krużganków. Wysłuchaliśmy też pięknego koncertu organowego w czasie którego, poruszają się ruchome figurki. Korzystając z czasu wolnego zjedliśmy pyszne lody i wypiliśmy pobudzającą kawę na drogę powrotną do Warszawy. Szczęśliwi i pełni radości wróciliśmy do stolicy na godz. 22.00. Oby jak najszybciej do kolejnej pielgrzymki.