Michalici

Wielkanocne spotkanie Klubu Seniora

18-04-2023

facebook twitter
W naszej parafii działa aktywnie od 2 lat Klub Seniora. Publikujemy relację z wielkanocnego spotkania tejże wspólnoty.

W naszej parafii działa aktywnie od 2 lat Klub Seniora, który spotyka się na cykliczne. Jego członkowie w wyjątkowym okresie Oktawy Wielkanocnej mieli okazję po raz kolejny zebrać się w sali kominkowej naszego michalickiego domu zakonnego na symbolicznym jajeczku w dniu 12 kwietnia 2023 r.

Ze strony naszych księży Michalitów w spotkaniu uczestniczył: ksiądz proboszcz – Kazimierz, ksiądz Jakub – opiekun Klubu Seniora oraz ksiądz Emil – profesjonalny fotograf, który dbał o to, aby uwiecznić piękne wspólne chwile naszej seniorskiej wspólnoty.

Z kolei ze strony członków Klubu Seniora w wielkanocnym spotkaniu brały udział głównie seniorki (kilkadziesiąt cudownych Pań będących najpiękniejszym kwiatem Bemowa z dawnych lat) oraz dwóch seniorów szczęśliwie i godnie reprezentujących męski ród. W znaczącej części są to osoby samodzielnie mieszkające i samotne po odejściu ich małżonków z tego świata do życia wiecznego. Tego rodzaju momenty wspólnych działań pozwalają im na rozmowę z innymi, modlitwę i znalezienie nowych znajomych oraz przyjaciół.

Całość wielkanocnego spotkania Klubu Seniora odbyła się w uroczystej, a jednocześnie bardzo ciepłej, bliskiej i przyjaznej atmosferze, która wniosła wiele dobra i miłości w serca jego uczestników.

Sama oprawa, o którą zadbały uczestniczki tego pięknego zgromadzenia, była wyjątkowa i odświętna. Stół został wielkanocnie udekorowany. Można było na nim znaleźć jajeczka święcone, bazie, baranki i zajączki. Panie przyniosły przygotowane przez siebie wyroby: jajka faszerowane, różnorodność sałatek, schaby, pasztety domowe, bigos i całe mnóstwo słodkości pochodzących z własnych wypieków lub kupionych w dobrych cukierniach. Oczywiście pamiętały także o nowalijkach przynoszących cudowny powiew wiosny takich jak: rzodkiewka, sałata, szczypiorek i natka pietruszki. Nie zabrakło też owoców różnych gatunków i w różnych kolorach.  Była to uczta i dla oczu i dla podniebienia wszystkich uczestników.

Spotkanie oprócz poczęstunku miało także charakter uroczysty i odświętny na poziomie religijnym. Na jego początku ksiądz Jakub złożył wszystkim przepiękne i głębokie życzenia oraz poczęstował wszystkich święconym, świątecznym jajkiem. Następnie uczestnicy wspólnie z wielką radości, energią i uniesieniem śpiewali wybrane pieśni wielkanocne takie jak: „Otrzyjcie już łzy płaczący”, „Zwycięzca śmierci, piekła i szatana” czy „Zmartwychwstał  Pan”.

Obserwując uczestników naszego wielkanocnego spotkania Klubu Seniora można zobaczyć jak bardzo ważne są takie parafialne inicjatywy i ile wnoszą do życia naszych trochę starszych parafian. Budują nowe, ciekawe znajomości i przyjaźnie z innymi ludźmi.  Są okazją na interesujące mniej codzienne doświadczenia.  Pozwalają spędzić czas we wspólnocie przepełnionej miłością i przyjaźnią oraz cieszyć się smacznym posiłkiem w towarzystwie dobrych ludzi. A dodatkowo nuta ciepła, świętości, rodzinnej świątecznej atmosfery, sprawiła w czasie tego spotkania naszym seniorom wielką radość i dała uśmiech, a również pewność, że są jeszcze potrzebni oraz mile widziani w szerszym dostojnym gronie naszej Michalickiej Parafii na Bemowie.

Tekst: Hanna Rosłoniec
Zdjęcia: ks. Emil Kurek CSMA