Wielkopostne kościoły stacyjne 2024
08-02-2024
Także w tym roku nasz kościół został wyznaczony jako wielkopostny kościół stacyjny. Ten szczególny czas modlitwy przypadnie w czwartek, 22 lutego. Publikujemy plakat z listą kościołów stacyjnych na cały wielki post.Modlitwa w wielkopostnych kościołach stacyjnych potrwa do Niedzieli Palmowej 24 marca. Ostatnim jej etapem będzie kościół Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie.
Kościoły stacyjne to wspólne dzieło obu warszawskich diecezji. 40 kościołów na terenie Warszawy będzie w Wielkim Poście miejscem pielgrzymek indywidualnych lub małych grup. Wyznaczony na dany dzień wielkopostny kościół stacyjny będzie otwarty przez cały dzień. Będzie w nim można uczestniczyć w Eucharystii, wyspowiadać się, znaleźć czas na adorację i przygotowanie do obchodów tej największej tajemnicy chrześcijaństwa, jaką jest misterium męki śmierci i zmartwychwstania Pańskiego.
Gdzie, kiedy i jak?
W obu diecezjach wybrano czterdzieści świątyń, tyle ile jest dni Wielkiego Postu: 25 kościołów z archidiecezji warszawskiej i 15 z diecezji warszawsko-praskiej. Wybrano kościoły o szczególnej historii i wyjątkowym znaczeniu dla miasta. Każdy kościół jest „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu, co roku tego samego.
– Są osoby, które codziennie pielgrzymują do kościołów stacyjnych. Oprócz modlitwy, to wspaniała okazja, aby poznać poszczególne kościoły i parafie – mówi ks. Tadeusz Sowa, moderator wydziałów duszpasterskich w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.
Z kolei ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej zwraca uwagę, na wymiar pokutny tego pielgrzymowania. – To konkretna praktyka wielkopostna, w której chodzi o podjęcie trudu pokutnego. Bóg chce, abyśmy oczyścili nasze serca i stali się znów wolni, zrzucając wszelkie obciążenia grzechu – podkreśla.
Każdego dnia w wyznaczonym kościele stacyjnym realizowany będzie ramowy program, wspólny dla wszystkich świątyń. Zgodnie z nim kościół otwarty będzie od 6.00 do 21.00. Przez cały dzień będzie możliwość spowiedzi, do godz. 15.00 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Poza tym, o godz. 12.00 wspólna modlitwa Anioł Pański i Różaniec, o 15.00 Koronka do Miłosierdzia bądź Droga Krzyżowa, o 19.00 Gorzkie Żale.
Bazując na dotychczasowych doświadczeniach niekiedy parafie modyfikują ten program, dostosowując go do swoich realiów, dlatego warto wcześniej sprawdzić program w danej świątyni stacyjnej np. w internecie.
Centralnym wydarzeniem każdego dnia modlitwy stacyjnej będzie Msza święta sprawowana o godz. 20.00. Godziny niektórych nabożeństw mogą być w niektórych kościołach inne, np. w niedziele.
W czwartek (22 lutego) nasza świątynia będzie wielkopostnym kościołem stacyjnym. Przez cały dzień będą odbywały się nabożeństwa według następującego programu:
DO POŁUDNIA (KAPLICA ANIOŁÓW)
6:15 - Msza św.
7:00 - Msza św.
8:00 - Msza św.
od 8.30 – Adoracja Najświętszego Sakramentu
12.00 – Anioł Pański i Różaniec (tajemnice bolesne)
15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego i dalszy ciąg adoracji.
PO POŁUDNIU (KOŚCIÓŁ)
17.00 – Droga Krzyżowa
18.00 – Msza św.
19.00 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym (część pierwsza)
20.00 – Msza Święta
21.00 – Apel Jasnogórski
Przez cały dzień będzie możliwość adoracji Pana Jezusa w Najśw. Sakramencie i spowiedzi.