Michalici

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych

11-11-2020

facebook twitter
Liturgiczna Schola Dorosłych przygotowała specjalne nagranie, które pomoże nam ponownie poczuć atmosferę wspólnego śpiewu, jako wyrazu wdzięczności Bogu za 102 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Kolejna rocznica odzyskania niepodległości to doskonała okazja, aby wyrazić naszą wdzięczność Dobremu Bogu i ludziom za ten niezwykły dar, któremu na imię Wolna Polska. Od pokoleń niezastąpionym środkiem, który pomaga wyartykułować nasze przywiązanie i miłość do Ojczyzny jest wspólny śpiew. Nie dziwi zatem fakt, że niepisaną tradycją naszej parafii stały się listopadowe spotkania w murach świątyni, podczas których śpiewamy pieśni patriotyczne. W ten sposób, wraz z parafianami, Liturgiczną Scholą Dorosłych i zaproszonymi gośćmi, każdego roku, wspólnie świętujemy Dzień Niepodległości.

 

Niestety, obecna sytuacja światowej epidemii i związane z nią nowe społeczne normy bezpieczeństwa utrudniają podtrzymanie naszej pięknej tradycji w jej dotychczasowej formie. Właśnie dlatego Liturgiczna Schola Dorosłych pod dyrekcją Adama Motyczyńskiego przygotowała specjalne nagranie, które pomoże nam przypomnieć sobie atmosferę tych niezwykłych, patriotycznych spotkań.

Wykonany przez nich utwór to Pieśń wojskowa” Deszcz, jesienny deszcz”. Została ona napisana w roku 1943, a więc podczas II Wojny Światowej. Autorem tekstu oraz muzyki jest Marian Matuszkiewicz. Melodia pieśni wzorowana była na motywach opery „Poławiacze Pereł” autorstwa Georges’a Bizeta. Pieśń bardzo szybko zyskała zasłużoną popularność. Do młodzieży warszawskiej zrzeszonej w Szarych Szeregach, pieśń „Deszcz, jesienny deszcz” dotarła z oddziałów partyzanckich, stacjonujących w Puszczy Kampinoskiej.

Zachęcamy do podzielenia się poniższym filmem ze wszystkimi, którym brakuje spotkań naszej rodziny parafialnej przy wspólnym śpiewie pieśni patriotycznych.