XI Tydzień biblijny
26-06-2019
W dniach 5-11.05.2019 w Kościele w Polsce przeżywać będziemy XI Tydzień Biblijny pod hasłem: „Głosili ewangelię mocą Ducha Swiętego” (1 P 1,12).Nawiązujemy także do Pierwszej Pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski w 1979 roku.
Tydzień Biblijny otworzy Trzecie Narodowe Czytanie Pisma Swiętego, nad którym patronat honorowy sprawuję: J. E. Ks. Abpa Stanisław Gądecki, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, oraz Pan Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów RP. Wspólnie będziemy czytać w naszych kościołach i na lekcjach religii Ewangelię według św. Jana. Uroczystej celebracji Narodowego Czytania Pisma Swiętego w dn. 5 maja o godz. 7.00 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego będzie przewodniczył J. Em. Ks. Kard. Stanisław Dziwisz,a na Jasnej Górze o godz. 13ej J. E. Ks. Abp Wacław Depo. Obydwie te uroczystości będą transmitowane na żywo: w TVP 1 i TVP Polonia.
Materiały pomocnicze, plakaty, folder z komentarzami do Ewangelii wg św. Jana, prezentacje multimedialne, Droga Swiatła, sigla wskazujące wiernym teksty czwartej Ewangelii do osobistej lektury i płyta CD ułatwiające przeprowadzenia Tygodnia Biblijnego i Narodowego Czytania Pism Swiętego w kościołach parafialnych i w szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych rozesłane zostaną – jak w ubiegłych latach – po V Niedzieli Wielkiego Postu.
Wywiad z ks. prof. Henrykiem Witczykiem, przewodniczącym Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II, na temat Tygodnia Biblijnego oraz III Narodowego Czytania Pisma św. (fragmenty)
„XI Tydzień Biblijny ma pomóc wiernym w lepszym zaprzyjaźnieniu się z Pismem Świętym. Chodzi tutaj o wskazanie na święte księgi jako na źródło wiary chrześcijańskiej i naszej kultury europejskiej. Nasza inicjatywa jest swego rodzaju zachętą, by wierni w parafiach tworzyli kręgi biblijne, by regularnie spotykali się na lectio divina i by żyli Słowem Bożym w swojej codzienności.
Wspólne czytanie buduje międzyludzkie więzi, a to również jest jednym z celów jaki nam przyświeca. Polski Naród potrzebuje zbliżenia do Boga, On tego pragnie, a wspólnotowe pochylenie się nad świętym tekstem będzie nam w tym bardzo pomocne. Skupienie się na Piśmie Świętym jest jednym ze sposobów adoracji żywego Boga. W Biblii poznajemy objawiającego się nam Boga, w nim odczytujemy Jego wolę. Ono nie jest wyłącznie zapisem historycznych wydarzeń, ale wciąż aktualną nauką dla nas współczesnych.
W Tygodniu Biblijnym pragniemy przekazać wiernym wrażliwość na Boże Słowo, które pozostawił dla nas Bóg na kartach Pisma Świętego. Życie osób, które regularnie czytają Pismo Święte zakorzenia się w relacji z Jezusem Chrystusem. Do tego prowadzi nas nasza wiara, a Pismo Święte stanowi jeden z ważniejszych w tym impulsów. Lektura Pisma Świętego pozwala nam spojrzeć na życie z perspektywy celu ostatecznego, jakim jest spotkanie ze Zbawicielem.
W tegorocznym Tygodniu Biblijnym proponujemy wiernym głębsze zapoznanie się z Ewangelią św. Jana. Ten tekst jest pełen ważnych i głębokich treści, nawet pojedyncze perykopy i sentencje potrafią wnieść wiele do naszego życia duchowego. Właściwe przedstawienie i rozumienie Pisma Świętego może sprawić, że stanie się ono atrakcyjną lekturą dla współczesnych ludzi. Dziś istnieje potrzeba przedstawiania i ukazywania ksiąg biblijnych z perspektywy konkretnych postaci w niej występujących. Podejmując analizę narracyjną należy skupić się na postaciach. Opisani w Piśmie Świętym ludzie ukazują duchowy rozwój i rozterki, które nie są obce nam, współczesnym wiernym.
Ważne jest by z Pismem Świętym zapoznawać dzieci. Z orędziem bożym trzeba docierać do najmłodszych i uwrażliwiać ich, że nie jest to opowieść baśniowa, ale rzeczywistość zbawcza, od której zależy charakter naszego życia duchowego”.
https://biblista.pl