Michalici

ze św. Ritą z Cascii do Serca Pana Jezusa

12-03-2024

facebook twitter
Relacja z pierwszego piątku marca i kolejnego spotkania "B-9 Bożej Dziewiątki".

Pierwszy piątek marca był dla naszych młodych parafian okazją na kolejne spotkanie przy Najświętszym Sercu Pana Jezusa.

Towarzyszką marcowych rozważań była św. Rita z Cascii. Przykład jej życia i niezłomne trwanie przy miłości Pana Jezusa w trudnych doświadczeniach posłużyło nam za wzór. Święta od spraw beznadziejnych pomogła nam zrozumieć znaczenie trzeciej obietnicy Najświętszego Serca Pana Jezusa: Będę ich pociechą we wszystkich ich strapieniach.

Na początku spotkania "B9 - Bożej Dziewiątki" wysłuchaliśmy krótkiego wprowadzenia, mini-wykładu ks. Krystiana Rosady CSMA I ks. Emila Kurka CSMA, który dotyczył życia św. Rity. Prelegenci wychodząc od jej świadectwav opowiedzieli nam, czym jest strapienie i jakie są ich rodzaje a co za tym idzie, o czym należy pamiętać, aby w konfrontacji z nimi wychodzić zwycięsko.

Towarzyszką tego wystąpienia była Magda, która wcieliła się w postać św. Rity. Jej obecność nie tylko przywiodła nam na myśl prawdę o świętych obcowaniu, ich obecności w naszej codzienności ale również pomogło uzmysłowić naszym najmłodszym uczestnikom "B-9", kim była ta wielka święta. Dziękujemy Magdzie za tę pomóc, odwagę i zaangażowanie, jak również s. Dianie Jończyk CSSMA za troskę o stronę artystyczną i kostiumową.

Po krótkiej konferencji wprowadzającej miało miejsce nabożeństwo Drogi Krzyżowej. W jego przeżywaniu pomogli nam młodzi aktorzy (przedstawiciele ministrantów, lektorów, bielanek i scholanek) pod kierownictwem s. Diany, którzy odegrali stacje Drogi Krzyżowej. Dziękujemy również ks. Krystianowi za zatroszczenie się o stronę dźwiękową ułatwiającą emocjonalne zaangażowanie. Rozważania do poszczególnych stacji oparte na życiu św. Rity odczytali: Pani Dorotą Kowtunow i Pan Michał Kawecki.

Pięknym symbolem kojarzonym z postacią św. Rity jest kwiat róży. W symbolicznym geście po każdym rozważaniu - jako wyraz naszego osobistego zaangażowania i miłości do Pana Jezusa, który idzie Drogą Krzyżową dla naszego zbawienia - przedstawicielki scholanek składały kwiat pod Krzyżem. Niech ten znak przypominam nam, że każde nasze strapienie przeżyte w bliskości Serca Pana Jezusa może przemienić się w piękno duchowej ofiary.

Tekst: ks. Emil Kurek CSMA
Zdjęcia: Andrzej Chęć